Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan Kudüs Planı Açıklaması

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan son dakika açıklaması geldi. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” olarak duyurduğu Ortadoğu planını reddettiklerini açıklayan Abbas’ın yanı sıra Hamas da plana karşı çıkacaklarını duyurdu. İşte detaylar…

Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan Kudüs Planı Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump’ın tek taraflı ilan ettiği Ortadoğu planını reddettiklerini açıklayan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’ta düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarda “Kudüs satılık değildir.” dedi. Washington yönetiminin dün akşam saatlerinde dünya kamuoyuna “Yüzyılın Anlaşması” olarak duyurduğu Ortadoğu planı hakkındaki tutumlarının daha önceki tutumları ile değişmediğinin altını çizen Abbas, Trump’ın bu planını kabul edilir bulmayarak “Yüzyılın Anlaşması’na bin kere hayır diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bütün Gücümüzle Savaşacağız”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’ta düzenlediği basın toplantısında Filistin’in ilkelerine ve uluslararası meşruiyet temelinde müzakerelere bağlı olduğunu ifade ederek, “Bütün gücümüzle savaşacağız. Bu savaştaki öncelikli silahımız ise barışçıl harekettir.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı olarak Ortadoğu barış planını dünya kamuoyuna açıklamıştı. Sözde barış planı kapsamında Kudüs’ün İsrail’in bölünmez başkenti olarak kabul edileceğini duyuran Trump, ayrıca bu planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etmişti. Trump’ın bu açıklamalarının ardından söz alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise söz konusu planı İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım sözleriyle duyurmuştu.

Hamas’tan Kudüs Açıklaması

Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump’ın duyurduğu “Yüzyılın Anlaşması” şeklinde lanse edilen Ortadoğu planına güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı. Hamas yönetici liderlerinden Halil el-Hayye, Hamas adına yaptığı basın açıklamasında, “Filistin halkının hakları, Trump ya da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun şahsi hedeflerinin gerçekleştirilmesi için müzayede konusu olmayacak." ifadelerini kullandı.

Mücadele için gerçek anlamda birlik ve beraberlik sağlanması, ulusal strateji konusunda mutabık kalınması gerektiğini vurgulayan Hamas lideri Hayye, Trump’ın sözde barış planına güçlü bir şekilde karşı çıkılacağını kaydetti. Ayrıca Hayye, Arap ve İslam dünyasından Trump’ın tek taraflı açıkladığı plan karşısında seslerini yükseltmelerini, Washington yönetiminin daha ileri gitmesinin engellenmesini istedi.

Fetih Hareketi Direnişe Başladığını Duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı sözde barış planının, Filistin davasını tasfiye etme projesi olduğunu kaydeden Fetih Hareketi, yapmış olduğu açıklamasında bu planı başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacaklarını duyurdu. Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin her tarafında protestolar düzenlediklerini belirten Genel Sekreter Yardımcısı Fayiz Ebu Ayta, “Bu gün hep birlikte Trump’ın planına karşı meydanlara çıktık.” açıklamasında bulundu.

Filistinlilerin bu planla mücadele etmek için birlik olmaları ve iç bölünmüşlüğe son vermeleri gerektiğini belirten Ebu Ayta, Arap ülkelerine sözde barış planına karşı Filistin halkının yanında durma çağrısı yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER