Fitch'ten Türkiye açıklaması

Fitch Ratings raporunda Türkiye'nin para politikası güvenilirliğinin yeniden inşasının zaman alacağını belirtildi.

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Son bilgiye göre Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings yayımladığı raporda, Türkiye'nin Döviz rezervlerini yeniden inşa ettiğini, bu hafta içinde yaptığı faiz artışının ise para politikası güvenilirliğini artırmaya yönelik bir adım olduğunu ancak bunun zaman alacağını ifade edildi.

Ayrıca raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 19 Kasım'da politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15'e yükseltti ve artık tüm fonların para politikasını daha şeffaf ve öngörülebilir hale getirmesi gereken bir haftalık repo faiz oranıyla sağlanacağını söyledi ve enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığını güçlü bir şekilde vurguladı ifadelerine yer verildi.

NACİ AYBAY DETAYI...

Yeni TCMB Başkanı Naci Agbal'ın atanmasıyla beraber para politikası kredibilitesinde bir iyileşme olasılığı olduğunun kaydedildiği raporda; Türk Lirası, Lütfi Elvan'ın Maliye Bakanı olarak atanmasından bu yana yaklaşık yüzde 11 değer kazandığı belirtilirken TCMB'nin para politikası güvenilirliğini yeniden tesis etmesi zaman alacaktır. Son 16 ayda iki TCMB başkanının görevden alınması TCMB'nin siyasi baskıdan bağımsız olmadığının altını çiziyor açıklamasına yer verildi. Bu yöndeki politika sıkılaşmasının Türkiye'nin dış konumuna ve enflasyondaki düşüş beklentilerine bir miktar destek sağlayacağı belirtilirken TL'nin zayıflaması Ekim ayında yüzde 11,9 olan yüksek enflasyona katkıda bulundu ve enflasyon beklentilerini artırdığı vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 13:23
YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER