Google Krizinde Yeni Gelişme: “Çözüm İçin Uğraşıyoruz”

Türkiye’de yeni piyasaya sürülen Android akıllı telefon modellerindeki uygulamalar için lisans vermeyeceğini duyuran Google’dan zeytin dalı uzatıldı. Google açıklamasında Rekabet Kurumu ile birlikte konunun çözümü için çalıştıklarını söyledi…

Google Krizinde Yeni Gelişme: “Çözüm İçin Uğraşıyoruz”

Amerikan devi Google, Türkiye’ye yaptırım uygulama tehdidinden sonra son dakika gelişmesi olarak yeni bir açıklamada bulundu. Google, Rekabet Kurumu ile yaşanan kriz konusunda bu sefer zeytin dalı uzattı. Türkiye’de yeni piyasaya sürülen Andorid işletim sistemli telefon modeli uygulamaları için lisans desteğini keseceğini duyuran Google’dan yapılan yeni açıklamalar krizin çözülebilmesi adına umut verdi. Yapılan açıklamada, “Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Google’ın Güncelleme Başlıklı Açıklaması

Google, Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme başlıklı açıklamasına şu ifadelerle başladı: “2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.”

Açıklamasının devamında Android işletim sistemine olan yatırımların kendileri için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Google, telefon üreticilerine, müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneği verdiklerini kaydetti. Bu noktada telefon üreticisi markalar, Google servislerinden hiçbirinin cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi aynı zamanda rakip firmaların da servislerini yüklemek konusunda özgür olduklarının altını çizen Google, mevcut durumun bir zorunluluktan değil tercih meselesi kaynaklı geliştiğini ifade etti.

“Rekabet Kurumu Kararıyla Değişikliğe Gittik”

Günümüzde Türkiye’de milyonlarca kullanıcının her gün arkadaşları ile bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullandıklarını kaydeden Google, bu durumun da Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yarattığını belirtti.

Rekabet Kurumu tarafından Ağustos ayında alınan kararla Android iş ortakları ile anlaşmalarda değişikliğe gittiğini belirten Google, Kasım ayında bu değişikliklerin Rekabet Kurumu’nca yeterince uygun olmadığını söyleyerek bu anlaşmalarla Türkiye’de faaliyet gösteremeyeceklerini bildirdiğini ifade etti.

Açıklama, “Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz.” ifadesini kullanan şirket, Türkiye’de hızlı bir şekilde kanunlara uygun çalışma yapmak için iş ortaklarına yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durduracakları konusunda bilgilendirme mesajı gönderdiklerini belirtti. Google açıklamasını “Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.” şeklinde sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER