İngiltere Resmen Avrupa Birliği’nden Ayrıldı! Brexit Sürecinde Şimdi Ne Olacak?

İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliği 47 yıl sonra resmen sona erdi. AB karşıtı kampanyaları ile tanınan Brexit Partisi lideri Nigel Farage, parlamento binası önünde kutlama partisi düzenledi. İngiltere’nin Brexit süreci ile ilgili detaylar haberimizde…

İngiltere Resmen Avrupa Birliği’nden Ayrıldı! Brexit Sürecinde Şimdi Ne Olacak?

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’nin 47 yıl süren Avrupa Birliği üyeliğinin bitişi hakkında “Yeni bir çağın şafağı” değerlendirmesinde bulundu. İngiltere, 1973 yılında katıldığı Avrupa Birliği’nden yerel saatle 23:00’de (Türk Saati ile 02:00) ayrılırken “Brexit Günü” olarak adlandırılan özel günde hem devlet kurumları hem de özel kuruluşlar çeşitli kutlamalar yaptı.

Başbakanlık Binasında Geri Sayım Yapıldı

Brexit kutlamaları çerçevesinde Başbakanlık binası “10 Numara”ya geri sayım saati yansıtıldı. Bazı hükümet binaları da İngiliz bayrağı renkleri ile ışıklandırıldı. İngiliz Merkez Bankası, 50 penilik madeni parayı tedavüle soktuğunu duyurdu. Üzerinde “31 Ocak 2020” tarihini taşıyan parada ayrıca “Bütün milletlerle barış, refah ve dostluk” ifadelerinin de yer aldığı görüldü.

Öte yandan aşırı sağ siyasetçi ve Avrupa Birliği karşıtı kampanyaların mimarı arasında gösterilen Nigel Farage’ın liderliğinde olduğu Brexit Partisi, parlamento binası önünde büyük bir kutlama partisi düzenledi. Brexit yanlıları saatler 23.00’ü gösterdiğinde geri sayımla birlikte hep beraber sevinç gösterilerinde bulundu.

Yeni Bir Çağın Şafağı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz televizyonlarından geceye özel ulusa sesleniş konuşması düzenledi. Konuşmasında genel olarak Brexit sürecinde kamuoyunda meydana gelen kutuplaşmayı sona erdirme ve “yaraları sarma” çağrısı yaptı. Hatırlanacağı üzere İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmamasına yönelik gerçekleştirilen referandumda İngiliz halkı yüzde 52’ye 48 gibi bir üstünlükle Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde karar verdikten sonra medyada kutuplaşmaların yaşandığı görülmüştü.

Hükümet olarak görevlerinin ulusu bir araya getirme ve ülkeyi gelecekte daha iyi yerlere taşıma olduğunun altını çizen Başbakan Johnson, bu gece söylenecek en önemli şeyin bunun bir son olmadığı, aksine başlangıç olduğunu vurgulayarak “Bu, gerçek bir ulusal yenilenme ve değişim zamanı. Bu, yeni bir çağın şafağı” ifadelerini kullandı. Johnson artık vatandaşların kaderini ülkenin doğdukları bölgelere belirlemeyeceğini belirterek Brexit sayesinde bütünleşme ve ilerlemeye başlanılan bir anın yaşandığını kaydetti.

Brexit Süreci Dönemi Başladı

İngiliz vekillerin Avrupa Parlamentosu (AP) üyeliği sona erdirilirken, İngiltere’nin AB iç yazışmalarına erişimi de tamamen kesildi. AB üyeliğinin bitmesiyle birlikte İngiltere’de geçiş süreci dönemi başlamış oldu. Bu süreçte başta ticaret olmak üzere, güvenlik, sağlık, ulaşım gibi alanlarda Brexit müzakereleri sürdürülecek.

İngiltere bu süreçte gümrük birliği, ortak Pazar ve serbest dolaşım gibi Avrupa Birliği üyeliği unsurlarını sürdürecek ve yine Avrupa Birliği kurallarına tabi kalacak. Fakat AB’nin karar alma mekanizmalarında söz sahibi olma hakkını kaybedecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER