İngiltere Seçimleri Muhafazakarların Zaferi, İşçi Partisi'nin Tarihi Yenilgisi Oldu

İngiltere'de seçimlerinde Muhafazakar Parti 1987 yılından bu yana en büyük seçim zaferini kazandı. Açık farkla iktidara gelen Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson, Kraliçe'yi ziyaret ederek yeni hükümet kurma iznini aldı...

İngiltere Seçimleri Muhafazakarların Zaferi, İşçi Partisi'nin Tarihi Yenilgisi Oldu

İngiltere seçimlerinde tarihi bir fark yaşandı. Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, tarihinin en büyük seçim zaferini kazandı. Açık bir farkla iktidar olan Muhafazakar Parti'nin aksine Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 1935'ten bu yana en büyük yenilgisini aldı. İşçi Partisi, kendi tabanının olduğu eski sanayi bölgelerinde bile büyük kayıplara uğradı. Muhafazakar Parti'nin seçim zaferinin ardından Boris Johnson Kraliçe İkinci Elizabeth'i ziyaret ederek yeni hükümeti kurmak için geleneksel iznini aldı. Dunbartonshire East bölgesindeki vekilliğini 149 oy farkıyla İskoç Ulusal Partisi'ne kaybeden Liberal Demokratların lideri Joe Swinson ise parti liderliğinden istifa etti. Muhafazakarlardan sonra seçimlerin en büyük kazananı da İskoç Ulusal Partisi oldu.

İskoçya Parlementoda Güçlendi

Londra'daki parlementoya 56 vekil gönderen İskoçya'da, İskoç Ulusal Partisi SNP, mevcut sandalye sayısını 35'ten 48'e çıkararak büyük bir başarıya imza attı. Kuzey İrlanda'da sağcı ve İngiltere ile birlikten yana bir çizgi izleyen Demokratik Birlik Partisi, 10 sandalyesinden ikisini, sol partilerden Sosyal Demokrat Kuzey İrlanda Partisi'ne kaybetti. Öte yandan Galler'deki İşçi Partisi2ne yakın ulusal parti Plaid Cymru'nun vekil sayısı da değişmeyerek 4 ile sınırlı kaldı.

İngiltere Avrupa Birliği'nden Çıkacak Mı?

Bu sonuçla birlikte İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma konusu yeniden gündeme geldi. Rahat bir çoğunluğu elde ederek iktidara gelen Boris Johnson, vatandaşların kendisine gösterdikleri güveni hak etmek için gece gündüz çalışacağını ifade etti. İngiltere'de tarihe geçen seçimlerde, hayatlarında ilke kez Muhafazakar Parti'ye oy verdiklerini söylen İşçi Partili seçmenlere de teşekkürlerini sunan Muhafazakar Parti lideri Başbakan Boris Johson, gelecek ay İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması hakkında seçmenden "amasız fakatsız" yetki aldıklarını söyledi.

Seçimlerde alınan tarihi zaferi ülke için yeni bir şafak olarak değerlendiren Başbakan Boris Johnson'un kullandığı "Yeni bir şafak" ifadesini 1997 yılında, 18 yıl aradan sonra ilk kez seçim kazanan İşçi Partisi'nin o zamanki lideri Tony Blair de kullanmıştı. Muhafazakarlar, büyük bir farkla iktidarı ele geçirerek 1987 yılında Margaret Thatcher liderliğinde girdikleri seçimlerden bu yana en büyük zaferlerini kazanmış oldular.

İşçi Partisi'nde Büyük Hayal Kırıklığı

İngiltere seçimlerinde en büyük yenilgiyi yalnızca 203 koltuk kazanabilen ve geleneksel parti tabanın yoğun olduğu eski sanayi bölgelerinde bile büyük kayıplara uğrayan İşçi Partisi aldı. İşçi Partisi 2016 yılında yapılan, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) referandumunda AB'den ayrılma yönünde oy veren seçmeninin yoğunlaştığı Kuzey ve Orta İngiltere kasabaları ile Galler'de önemli oy kayba uğradı. Ağır yenilgi alan parti lideri Jeremy Corbyn bir dahaki seçimlerde İşçi Partisi lideri olmayacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER