Irak’ta Olaylar Çığırından Çıktı: 6 Günde 100’den Fazla Ölü Var

Komşu Irak'ta gösterilerin bilançosu giderek ağırlaşıyor. Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Başbakan Abdülmehdi'ye erken seçim çağrısında bulundu. Bağdat hükümeti sokağa çıkma yasağı ilan etti. İşte son gelişmeler...

Irak’ta Olaylar Çığırından Çıktı: 6 Günde 100’den Fazla Ölü Var

Irak'ta başkent Bağdat ve çevresinde devam eden protestolarda tansiyon giderek artıyor. Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr Başbakan Adil Abdülmehdi'ye ülkeyi Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun gözetiminde erken seçime götürme çağrısında bulundu. Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, şehir merkezinde ve Bağdat dışındaki diğer illerde gösterilerin devam etmesi gerektiğini belirterek, güvenlik güçlerinin eylemcilere sert müdahalesini de kınadı. Açıklamasında protestoculara yönelik çağrıda bulunan Sadr, eylemcilerin gösterilerine devam etmesi gerektiğini "Meclis oturumunda yolsuzluk yapanların cezalandırılması ele alınmadı" ifadeleri ile söyledi.

Bağdat Alev Alev Yanıyor

Irak'ın başkenti Bağdat başta olmak üzere güney illerde ekim ayı başından beri devam eden protesto gösterilerini dindirmeye çalışan hükümet gece yarısından itibaren sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu. Bağdat Operasyonlar Komutanı Kays Mahmadavi'nin bizzat yaptığı açıklamada dün saat 00:00'dan sabah 06:00'a kadar kentte sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurdu. Yasağın eylemcilerin arasında provakatör sızdığı bilgisi üzerine alındığını kaydeden yetkililer, amaçlarının protestocuları korumak olduğunu söyledi. Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden önce de Kerbela kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Irak'ta Neler Oluyor? İşte Olayların Perde Arkası

Salı gününden bu yana protestolar ile birlikte şiddet olaylarının da yaşandığı Irak'ta tansiyon giderek yükseliyor. Irak'taki gösterilerde 104 kişi hayatını kaybetti, 6 bin 107 kişi yaralandı. Peki Irak'ta tansiyon neden yükseldi. Ülkede ekim ayının başından bu yana neler yaşandı ve göstericiler ne istiyor?

Irak son yıllarda siyasi istikrar bir türlü oturtulamadı. Sosyal ve ekonomik durum giderek kötüleşti. Bunun üzerine özellikle genç nüfusta yaşanan yoğun işsizlik, devlet kurumlarında yaşanan yolsuzluk ve şehir merkezlerindeki alt yapı sorunları halkı isyan noktasına getirdi. Gösterilere yol açan ilk kıvılcım 1 Ekim tarihinde başkent Bağdat'ta çakıldıktan sonra diğer kentlere de sıçradı.

İşsiz Üniversite Mezunları Sokağa Akın Etti

Büyük bir kısmı işsiz üniversite mezunu olan göstericiler, devlet yetkililerinde işsizliğe bir çözüm bulmaları talebiyle sokaklara çıktı. Devlet dairelerinde rüşvetin çok sık yaşanmasının ardından, yolsuzluk yapanların yargılanması ve kamu hizmetlerinin de iyileştirilmesi de gençlerin talepleri arasında yer alıyor.

Güvenlik görevlileri giderek yükselen tansiyonla birlikte göstericilere sert müdahalede bulundu. Can kayıpları birbiri ardına artarken gösterilerde bugüne kadar 100'den fazla kişi güvenlik güçlerinin müdahalesi yüzünden yaşamını kaybetti. Irak'taki Şiilerin büyük taklid mercii Ayetullah Ali Sistani, yönetime reform yolunda açık ve somut adımlar atma çağrısı yaptı. Sadr Hareketi lideri Muktada es-Sadr ise, hükümeti istifaya çağırdı, erken seçim çağrısı yaptı. Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi, olası iç savaştan endişelendiklerini söyledi. İran, Irak'a olan sınır kapıları Hüsrevi ve Cezzabe'yi kapattı. Türkiye Irak hükümetine itidal çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER