İran ABD'nin Irak'taki Üssünü Vurduğunu Açıkladı! Ölü ve Yaralılar Var

Son dakika! İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn e-Esed hava üssünü 15 füzeyle vurduğunu açıkladı. Pentagon'un doğruladığı saldırıda ölü ve yaralılar olduğu belirtildi. Olayın ardından ABD Ulusal Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. İşte detaylar...

İran ABD'nin Irak'taki Üssünü Vurduğunu Açıkladı! Ölü ve Yaralılar Var

ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü ve Erbil'de bulunan ABD askerlerinin konuşlandığı üs, İran Devmrim Muhafızları Ordusu'nun balistik füze saldırısıyla vuruldu. Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın Anbar vilayetinde ABD askerlerinin bulunduğu üsse füze saldırısı düzenlediğini açıkladı. İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı saldırıyla ilgili görüntüleri dünya kamuoyu ile paylaştı.

15 Füze Fırlatıldı 4'ü Hedefe Ulaşmadı

Uluslararası haber kanallarına konuşan savunma bakanlığı yetkilisi, İran'ın 15 füze fırlattığını, bunların 10 tanesinin Anbar'daki ABD askeri üssüne, 1 tanesinin de Erbil'deki üsse isabet ettiğini, 4 füzenin de hedefe ulaşmadığını ifade etti. Erken uyarı sistemlerinin füze saldırısını önceden haber verdiğini belirten ABD ordusundan bir yetkili, askeri personelin sığınaklara indiğini bu nedenle saldırıdan minimum derecede etkilendiklerini kaydetti.

İran Devlet Televizyonunu Kayıp Sayısını Verdi

İran devlet televizyonundan füze saldırısı ile ilgili yapılan açıklamada, ABD üssünde en az 80 kişinin öldüğünü ve üslerde bulunan helikopterler dahil askeri teçhizatın ciddi seviyede zarar görüp kullanılamaz hale geldiğini öne sürdü. Irak ordusundan yapılan açıklamada Erbil ve Anbar'daki ABD üslerine 22 füze fırlatıldığı ve bunların 4'ünün patlamadığı belirtildi. Irak ordusu açıklamasında saldırıda ölen veya yaralanan hiçbir Iraklı asker olmadığını duyurdu. Üsleri kullanan ülkeler arasında yer alan Norveç ve Danimarka da söz konusu füze saldırısında hiçbir personelinin zarar görmediğini duyurdu.

"Hasar Tespit Çalışmaları Sürüyor"

ABD'li yetkililer Irak'ta bulunan üslere yapılan füze saldırısını doğruladı. Ancak saldırı sonucunda ölen veya yaralı olup olmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Beyaz Saray Sözcüsü Grisham, Irak'taki üslere yapılan saldırı hakkında Başkan Donald Trump'ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini duyurdu. Acil olarak Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağıran Trump, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ve ilerleyen saatlerde açıklama yapacağını belirtti.

"Çok Daha Sert Karşılık Veririz"

İran Devrim Muhafızları Ordusu, balistik füzelerle düzenlediği saldırılara ABD'nin herhangi bir şekilde yanıt vermesi halinde "çok daha sert ve ezici" karşılık verileceğini aktardı. Ordudan yapılan yazılı açıklamada İranlı general Kasım Süleymani'nin intikam operasyonu kapsamında ABD'nin Ayn el-Esed Hava Üssü'ne onlarca karadan karaya balistik füzeyle saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada ABD'nin bu saldırılara yanıt vermesi durumunda İran'ın "çok daha sert ve ezici" karşılık verileceği uyarısında bulunuldu. "Her durumda İran'a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz." açıklamasını yapan Devrim Muhafızları Ordusu, ABD halkına da çağrıda bulunarak bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine geri çağırmalarını tavsiye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER