Kanada Başbakanı Ukrayna Uçağının İran’a Ait Füzeyle Vurulduğunu İddia Etti!

Dünya gündeminde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalanan yolcu uçağının kalkıştan kısa bir süre sonra vurulması olayı konuşuluyor. Kanada Başbakanı Trudeau uçağın İran füzesi ile vurulduğunu öne sürdü…

Kanada Başbakanı Ukrayna Uçağının İran’a Ait Füzeyle Vurulduğunu İddia Etti!

New York Times gazetesi yolcu uçağının kalkıştan kısa bir süre sonra füze ile vurulduğu ana ait görüntüleri yayınladı. Bunun ardından Reuters, uçağı “yanlışlıkla” vurduğu ileri sürülen Tor-M1 hava savunma sisteminin detaylarını inceledi. 176 kişinin ölümüne neden olan uçak kazası ile ilgili olarak son gelişmeler ve iddialar haberimizde…

Hayatını Kaybedenler İran, Kanada ve Ukrayna Vatandaşı

Ukrayna Hava Yolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı Çarşamba sabahı erken saatlerde Tahran’dan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan havalandıktan kısa bir süre düştü. Uçakta bulunan 176 kişinin cansın bedenlerine ulaşılırken kazada hayatını kaybedenler arasında 82 İran vatandaşı, 63 Kanada vatandaşı ve 11 de Ukrayna vatandaşı bulunuyordu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, elde edilen son kanıtlara göre geçtiğimiz gün düşen yolcu uçağının İran tarafından muhtemelen “yanlışlıkla atılan bir füzeyle” vurulduğunu gösterdiğini ifade etti. Kanada Ottawa’da düzenlenen basın toplantısında mikrofonların başına geçen Trudeau, ellerinde müttefiklere ve kendi kaynaklarına ait olmak üzere pek çok farklı kaynaktan gelen istihbarat bilgilerinin bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu kanıtlar, yolcu uçağının İran’a ait bir karadan havaya füze ile vurulduğunu gösteriyor. Bu, yanlışlıkla yapılmış olabilir. Elde ettiğimiz bu yeni bilgi, konuyla ilgili çok detaylı bir soruşturma yapılması gerektiğini daha da çok ortaya kokuyor.” açıklamasında bulundu.

Trump: Saldırılar Karşılıksız Kalmayacak

“Kısa bir süre önce onayladım” diyerek İran’a karşı saldırı hamlesinde bulunduğunu ifade eden ABD Başkanı Donald Trump da Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağının düşmesine İran’ın neden olduğunu iddia etti. Olayla ilgili şüpheleri olduğunu ve uçağın yanlışlıkla düşürülmüş olabileceğini söyleyen Trump, “Tahran’da düşen Ukrayna uçağını İran yanlışlıkla düşürmüş olabilir. Çok kötü bir şey olduğuna yönelik bir hissiyatım var.” şeklinde sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Reuters haber ajansının yaptığı son dakika haberine göre de ABD hükümetinin uçağın İran tarafından yanlışlıkla vurularak düşürüldüğüne inandığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER