Koronavirüsün Ekonomik Bilançosu Ağır Oldu! 1,5 Trilyon Dolar Zarar

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından başka ülkelere de yayılan koronavirüs sadece sağlık sektöründeki kurum ve çalışanları değil aynı zamanda finansal piyasaları da kaygılandırıyor. İşte koronavirüsün verdiği zararın detayları…

Koronavirüsün Ekonomik Bilançosu Ağır Oldu! 1,5 Trilyon Dolar Zarar

Çin’in dışında yaklaşık 6 bin kişinin yeni tip koronavirüsten etkilenmesi ve virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının yüz ellinin üzerine çıkması, virüsün Çin ekonomisi üzerinde yaratacağı etkinin boyutları hakkında finans sektöründeki yatırımcıları da endişelere sürüklüyor. Bloomberg’den alınan son verilere göre 20 Ocak tarihinden bu yana geçen 10 gün içinde küresel borsalardan 1,5 trilyon doların buhar olduğu açıklandı.

10 Günde 1,5 Trilyon Dolar Buhar Oldu

20 Ocak tarihinde küresel borsalar verilerine göre aradan geçen 10 günde borsalardan 1,5 trilyon doların buhar olduğu kaydedildi. Asya hisselerinin neredeyse tamamı en kötü performansı gösteren varlıklar arasında zirveye çıktı. Koronavirüsün piyasalarda dalgalanmalar yaratacağı endişesi sebebiyle yatırımcılar petrol ve sanayi malları yatırımından vazgeçiyor. Hammaddeler yüzde 4,5 ile en yüksek düşüşü yaşarken, güvenli liman olarak görülen altının fiyatı da hızla yükselmeye devam ediyor.

Vuhan Önemli Bir Ticaret Merkezi

Finans sektörünü ve iş dünyasını en fazla endişelendiren detay yaklaşık 6 bin kişiyi etkisi altına alan bu virüsün ilk kez ortaya çıktığı Vuhan kentinin bir üretim, lojistik ve ticaret merkezi olması. Bloomberg Tedarik Zinciri Endeksi’nin en güncel verilerine göre 500’den fazla fabrika ve tesise sahip olan Vuhan kenti, 2 bin Çin şehri arasında 13. sırada bulunuyor. Hubei Eyaleti’nin başkenti olan Vuhan’da çoğunlukla otomotiv ve ulaşım endüstrileri ağırlıklı olması sektör temsilcilerini tedirgin ediyor.

Starbucks Kafelerini Kapatıyor

Birçok küresel şirket, Vuhan başta olmak üzere Çin’de bulunan bazı tesislerini boşaltırken, çalışanlarını ülkeden çıkartan şirketlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Son olarak dünyanın en büyük kahve zinciri olarak bilinen Starbucks, Çin’deki 2 bin kafesini kapatma kararı aldığını açıkladı.

Starbucks’ın bu kararının ardından KFC ve Pizza Hut da Hubei eyaletinde bulunan pek çok dükkanı kapatacaklarını açıkladı. Bu iki restoran zincirine daha sonra McDonald’s da katıldı. Öte yandan Japonya’nın en büyük süpermarket zinciri Aeon, Vuhan merkezinde bulunan üç marketini kapattı. Şehirdeki alışveriş rakamlarının yarı yarıya düşmesi beklenirken, beş büyük süpermarketin günlük gıdaları sınırlı şekilde satması talimatı verildi.

Toyota Fabrikasını Kapattı

Toyota, yayınladığı bildiri ile Çin’de bulunan fabrikalarda üretimi 9 Şubat tarihine kadar durdurduğunu açıkladı. Bir diğer Japon otomobil üreticisi Nissan, tüm yabancı çalışanlarını ve ailelerini Vuhan kentinden Japon hükümetinin sağladığı özel uçakla çıkarma kararı aldı. Ayrcaı Honda’nın da çalışanlarını bölgeden çıkartırken operasyonları yürütmek için birkaç personelin görev aldığı bildirildi. Alman otomotiv devi Volkswagen Çin’de bulunan çalışanlarına evden çalışma talimatı verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER