Otomotiv Sektöründe Çin Fırtınası Yaşanacak! Çin'in Dev Şirketi Dünyaya Açılıyor

Otomotiv sektöründe tarihin en büyük dönüşümlerinden biri yaşanıyor. İçten yanmalı motorların devri kapanıp elektrikli modeller öne çıkarken Çin'in otomotiv devi SAIC, ülke dışında 1 milyon adet araç satma hedefiyle dünyaya açılıyor...

Otomotiv Sektöründe Çin Fırtınası Yaşanacak! Çin'in Dev Şirketi Dünyaya Açılıyor

Özellikle Avrupalı otomotiv üreticilerinin benzinli ve dizel motora sahip araç üretimini kademe kademe düşürmesi ve elektrikli araçların üretimine ağırlık vermesi ile birlikte küresel otomotiv sektöründe tarihin en büyük değişimlerinden biri yaşanıyor. Bununla birlikte Çinli otomotiv üreticileri de elektrikli otomobil modelleri ile kendi ülkelerinden çıkarak diğer pazarlara da girmeye hazırlanıyor.

2025 Yılına Kadar 1 Milyon Adet Araç Satacak

Çinli otomotiv üreticisi şirketler arasında yer alan Şangay merkezli SAIC, 2025 yılında deniz aşırı pazarlarda 1 milyon adet araç satmayı hedeflediğini dünya kamuoyuna duyurdu. Geçtiğimiz yıl Çin genelinde 7 milyon adet araç satışı yaparak dikkatleri üzerine çeken SAIC, aynı zamanda Volkswagen ve General Motors ile Çin pazarı için ortak üretim yapıyor. 2017 yılında Çin pazarının 28 milyon adet seviyesinde gerçekleştiğine dikkat edildiğinde Çin genelinde satılan her dört otomobilden birinde SAIC'in imzası bulunuyor.

Çin dışındaki pazarlara açılım hakkında açıklamalarda bulunan şirketin başkan yardımcısı Yu De, 2019 yılı içinde denizaşırı pazarlardaki satışların 350 bin adedi bulacağını, gelecek yıl itibarıyla ise bu rakamın yarım milyonun üzerine çıkarmak istediklerini vurguladı. Yu ayrıca küresel pazarda yaşanan rekabet için, tedarik zinciri ve lojistik gibi konuları da kapsayan sistematik bir satış planı hazırladıklarını söyledi.

Küresel Pazarda İlk Üçe Girebilir

SAIC'in 2025 yılına kadar hazırlamış olduğu pazarlama ve satış planları gerçekleştiği takdirde şirketin 2025 yılında toplam satışlarının 8 - 10 milyon adet seviyesine çıkması muhtemel görülüyor. Bu rakamı diğer otomotiv üreticilerinin elde ettiği satış rakamları ile karşılaştırırsak, SAIC'in küresel pazarlarda kendine ilk üçte yer bulma şansına sahip görülüyor.

Geçtiğimiz yıl dünyada en çok satış yapan otomotiv üreticisi unvanını elinde bulunduran Volkswagen Grubu, yıl içinde 10.8 milyon adet araç satışı gerçekleştirdi. Alman otomotiv devini 10.4 milyon adet ile Toyota ve 10.34 milyon ile Renault - Nissan - Mitsubishi ittifakı takip etmişti. Bu üç önemli otomotiv grubunun son yıllardaki satışlarının önemli bir bölümü de Çin pazarından elde edildi.

2023 Yılında 30 Milyon Adete Çıkacak

Her ne kadar Avrupa otomotiv pazarı daha çok göz önünde bulunsa da dünyanın en büyük otomotiv pazarı Çin'e de yakından bakmak gerekiyor. 1990 yılından bu yana ilk defa 2018 yılında daralan Çin pazarı, bu yıl da aynı trendi devam ettiriyor. Yılın ilk 10 ayında SAIC'in satışlarında %13.7 oranında azalma meydana geldiği ifade ediliyor. Ancak Çin pazarının bu sene %8 oranında daralma ile yılı 26 milyon adet seviyesinde kapatması öngörülürken, 2023 yılında ise pazarın 30 milyon adetlere çıkacağı tahmin ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER