Rusya ve Mısır'dan Kritik Libya Açıklaması! Libya'daki Ateşkeste Son Durum

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yıllardır siyasal istikrarın kurulamadığı Libya'daki iki liderin bugün Moskova'da anlaşma masasına oturacağını dünya kamuoyuna duyurdu. Öte yandan Mısır da yayınladığı bildiri ile Libya'daki ateşkesi desteklediğini belirtti. İşte detaylar...

Rusya ve Mısır'dan Kritik Libya Açıklaması! Libya'daki Ateşkeste Son Durum

Libya'da sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Arap Baharı'nın ardından şiddet, kaos ve siyasi istikrarsızlığın devam ettiği Libya'da kaosun sona erdirilmesi için önemli adımlar atılmaya başlandı. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla yürürlüğe giren ateşkeste ikinci gün geride kalırken, Birleşmiş Milletler imzalı Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Başbakanı Fayez El Sarraj ile ülkenin doğusunu himayesi altında tutan General Halife Hafter'in bugün Moskova'da bir araya gelip masaya oturacağı duyuruldu.

Libya'da Sular Duruluyor Mu?

Uzun yıllar boyunca şiddet ve savaşın sürdüğü Libya'da ateşkes dönemi başlıyor. Interfax haber ajansına dayandırılan haberde ülkenin siyasi geleceğini belirleyen iki önemli ismin Moskova'da ateşkes anlaşması imzalaması bekleniyor. Reuters haber ajansının da Interfax kaynaklarına dayandırdığı haberde açıklama yapan Rus yetkililer, bugün öğleden sonra iki liderin masaya oturacağını dünya kamuoyuna duyurdu. Öte yandan bugün erken saatlerde birbirinden farklı Türk, Rus ve Batılı diplomatlar da Sarraj ile Hafter'in gün içinde anlaşma imzalamak için bir araya geleceğini öne sürmüştü.

Türkiye ve Rusya'dan Sonra Mısır'dan Destek

Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada "Mısır, Libya'da ilan edilen koşulsuz ateşkesi memnuniyetle karşılıyor ve kardeş ülke Libya'da akan kanın durmasını sağlayacak herkese desteğini ifade ediyor." denildi. Bu yazılı açıklama ile birlikte Mısır, Türkiye ve Rusya'nın yapmış olduğu çağrıdan sonra Libya'da yürürlüğe giren ateşkesi desteklediğini belirtmiş oldu.

Almanya'nın başkenti Berlin'de hazırlığı süren Libya konferansı kapsamındaki süreç ile Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin siyaset, ekonomi ve güvenlik konularındaki çabalarına geri dönülmesinin önemine vurgu yapılan açıklamada, Mısır'ın Libya ve komşu ülkelerin birliğini ve toprak bütünlüğünü koruyan kapsamlı bir çözüme destek verdiği kaydedildi.

Moskova'da İmzaların Atılması Bekleniyor

Hatırlanacağı üzere 8 Ocak'ta gerçekleşen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak basın açıklamasında Libya'da kontrolü elinde bulunduran her iki tarafa da ateşkes çağrısında bulunulmuştu. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile uzun yıllar boyunca çatışan ve kaosun sürmesine dolaylı yoldan neden olan Libya'nın doğusundaki darbeci general Halife Hafter güçlerinin kabul etmesiyle birlikte Libya'da koşulsuz ateşkes bu gece Türkiye saati ile 01.00'da yürürlüğe girmişti.

Çeşitli Avrupa ülkelerinin yanı sıra Mısır'ın da desteklerini ilettiği Libya'daki ateşkes anlaşmasının, iki liderin bugün Moskova'da bir araya gelmesiyle birlikte resmiyet kazanması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER