Son Dakika! Hafter Ateşkes İmzalamaktan Vazgeçti! Erdoğan'dan Flaş Libya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in ortak basın açıklamasında Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştır. Ulusal Mutabakat Hükümeti ile darbeci lider Halife Hafter arasında Moskova'da imzalanması planlanan ateşkes askıya alındı. İşte detaylar...

Son Dakika! Hafter Ateşkes İmzalamaktan Vazgeçti! Erdoğan'dan Flaş Libya Açıklaması

Moskova'da hareketli bir günün ardından Libya'nın doğusunu elinde bulunduran darbeci general Halife Hafter, Rusya ve Türkiye'den süre istedi. Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkes ile ilgili taslak bir metin hazırlandı. Lavrov ve Çavuşoğlu, Sarrac'ın ateşkes metnini imzaladığını belirtirken, General Hafter'in ateşkesi imzalamaktan vazgeçtiği ve yarına kadar süre istediğini kaydetti.  Avrupa Birliği, Arap Birliği ve Mısır peş peşe Libya'daki ateşkes için destek mesajları yayınlanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da flaş Libya açıklaması geldi.

Ateşkes Çağrısına Olumlu Yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak tarihinde yaptıkları ortak basın açıklamasında Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapılmıştı. İki liderin çağrısının ardından Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile savaşan Libya'nın doğusunda hakimiyeti elinde bulunduran darbeci lider Halife Hafter güçleri ateşkes çağrısına olumlu yanıt vermişti. Bu gelişmeyle birlikte Libya'da ateşkes 12 Ocak saat 00:01'den itibaren resmen yürürlüğe girmişti.

Liderler Moskova'da Bir Araya Geldi

Ateşkesin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Faiz es Sarrac ile darbeci general Halife Hafter'in Moskova'da görüşeceklerini duyurmuştu. Rusya'da ateşkes metni üzerinde uzlaşmaya varması beklenen iki lider, yaklaşık 8 saat süren görüşmelerin ardından masadan anlaşamadan kalktı.

Türk ve Libyalı yetkililerin de hazır bulunduğu Moskova'daki toplantı sona erdi. Libya'da barış ve siyasi istikrarı sağlama çabaları kapsamında Moskova'da temaslarda bulunmaya devam eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Rus mevkidaşları ile gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

Hafter Yarına Kadar Süre İstedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu ile Lavrov taslak bir metin hazırlandığını ve iki tarafın da bu metne olumlu baktığını anlattı. Ancak Çavuşoğlu ve Rus yetkililerin kamuoyuna duyurduğu açıklamalara göre "Libya'daki Sarraj hükümeti ateşkes anlaşmasını imzaladı, fakat general Halife Hafter yarın sabaha kadar zaman istedi" denildi.

19 Ocak'ta Berlin'de Toplantı Düzenlenecek

Libya Konferansı'nın Almanya'nın başkenti Berlin'de 19 Ocak tarihinde gerçekleştirileceği duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Angela Merkel ile bu tarihte Almanya'da Libya ve diğer siyasi gündem maddeleri ile ilgili olarak görüşme gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Ateşkes Açıklaması

Libya'da görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamasında "Zannediyorum akşam saatlerinde bu görüşmeler nihayete erecektir. Ama olumlu istikamette devam ettiğini az önce arkadaşımdan bilgi aldım." açıklamasında bulundu. Liderler olarak bir araya gelerek ateşkes sürecini kalıcı hale getireceklerini kaydeden Erdoğan "Temenni ederim ki Libya'daki bu gelişmeler sın bulur ve barışın Libya'da hakim olmasına yardımcı olur." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER