SON DAKİKA: Trump, ABD-Çin Ticaret Anlaşmasını Onayladı

Son dakika gelişmesine göre ABD Başkanı Donald Trump, ABD – Çin arasında ticaret savaşlarını bitiren anlaşmayı onayladı. Anlaşmaya göre ABD ilk aşamada Çin mallarına 375 milyar dolarlık gümrük indirimi uygulayacak…

SON DAKİKA: Trump, ABD-Çin Ticaret Anlaşmasını Onayladı

Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump, Çin’e uygulanacağı belirtilen yüzde 15 vergiyi iptal eden anlaşmayı onayladı. Maddeleri üzerinde kesin karara varılan ancak final metni henüz tam olarak tamamlanmayan anlaşmanın, Çin’in ABD’den daha fazla tarımsal ürün alımı taahhüdünü de içerdiği öğrenildi. Son dakika olarak uluslararası basında yer alan haberlere göre Trump, Çin’den ithal edilen 160 milyar dolarlık ürüne uygulanması planlanan yüzde 15 vergi tarifelerini erteleyen ilk aşama ticaret anlaşmasını onayladı.

Ticaret Anlaşmasının İlk Aşaması Onaylandı

ABD ile Çin arasında uzun bir süredir devam eden ticaret savaşlarını bitiren gümrük anlaşmasının ilk aşaması ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylandı. Perşembe günü Çin’in daha fazla tarımsal hammadde alım taahhüdünü de barındıran anlaşma metni, ticaret heyeti tarafından Başkan Trump’a sunuldu. Yetkililer aynı zamanda Çin ürünleri üzerindeki varolan tarifelerin düşürülmesinin görüşüldüğünü de bildirdiler. Konuya ilişkin bilgi sahibi kaynaklar, maddeler üzerinde anlaşıldığını ancak ticaret anlaşmasının tamamlanmış resmi metin üzerinde henüz neticeye varılmadığını belirtti. Beyaz Saray sözcüsü ise bu konu hakkında henüz bir yorumda bulunmadı. Ticaret anlaşmasının planlarına yakın kaynaklara göre duyurunun Washington zamanı ile Cuma günü içinde yapılması bekleniyor.

375 Milyar Dolarlık Gümrük İndirimi Uygulanacak

Geçtiğimiz yıl ABD ile Çin arasında başlayan ve dünya piyasalarında büyük fiyat istikrarsızlığına neden olan ticaret savaşlarının sonlanması adına iki ülke prensipte anlaştı. ABD’nin ilk aşamada Çin mallarına 375 milyar dolarlık gümrük indirimi uygulayacağı, bu kapsamda 15 Aralık tarihinde yapılması düşünülen 160 milyar dolarlık ek vergilerin ise askıya alınacağı öğrenildi.

ABD Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Robert Lighthizer, anlaşmanın ilk aşamasının dünya kamuoyuna duyurulmasının an meselesi olduğunu kaydetti. ABD Başkanı Donald Trump, ticari sözleşmeyle ilgili toplantısından önce gün içinde sosyal medya hesabından dikkat çekici bir paylaşımda bulunmuştu. “Çin ile büyük anlaşmayı imzalamaya çok yakınız. Onlar bunu istiyor, biz de bunu istiyoruz.” şeklinde açıklamada bulunan Trump’ın daha sonra Çin mallarına gümrük indirimi uygulayan anlaşma metnini imzaladığı öğrenildi.

İki ülkenin ticaret savaşlarını sonlandırma konusunda kesin olarak anlaşmaya varması halinde ABD’nin son 17 aydır Çin’e uyguladığı gümrük tarifelerinin yaklaşık %50 oranında düşürülmesi gündeme gelecek. Bununla birlikte Çin de ABD’den daha fazla tarımsal ürün satın alacağı taahhüdüne sadık kalacak. İki ülke arasında giderek artan gerilimle ABD’nin Çin ile olan ticaret açığı; 2016’da 347 milyar dolardan, 2017’de 375 milyar dolara, 2018’de ise 420 milyar dolara çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER