Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’dan , ABD Başkanı Donald Trump'a Telefon

ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yapan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman, Trump'ı DAEŞ lideri Bağdadi'nin ölü ele geçirildiği operasyon sebebiyle tebrik etti. İşte görüşmenin detayları...

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’dan , ABD Başkanı Donald Trump'a Telefon

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın ABD Başkanı Donald Trump'ı telefonla arayıp tebrik etmesine ilişkin haberler, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere'nin yazılı açıklaması ile dünya kamuoyuna duyuruldu. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmenin detayları hakkında yapılan yazılı duyuruda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın, DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin ölü olarak ele geçirildiği operasyondan dolayı Başkan Trump'ı tebrik ettiği belirtildi. Aynı şekilde Trump'da Bin Selman'a, "Suudi Arabistan'ın ABD ile devam eden güçlü ortaklığı" sebebiyle teşekkür ettiği vurgulandı. Bunların yanı sıra yapılan telefon görüşmesinde bölgesel ve ikili konular da masaya yatırıldı.

ABD'nin Bağdadi Operasyonu Sonuç Verdi

DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin ABD Özel Kuvvetleri'nin 8 helikopter ile İdlib'in kuzeyine düzenlediği çıkarma harekatında ölü olarak ele geçirildiği duyurulmuştu. ABD Başkanı Trump'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında, Bağdadi'nin bulunduğu evin altındaki tünellerden ucu kapalı olanlardan birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki üç çocuklar birlikte öldüğünü açıklamıştı.

El Bağdadi'nin Cesedi Denize Gömüldü

ABD'nin hafta sonu İdlib'de gerçekleştirdiği operasyonda öldürülen DAEŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinin kalıntılarının denize gömüldüğü iddiası ortaya atılmıştı. ABD'li savunma yetkilisi, terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinden kalıntıların denize gömüldüğünü doğruladı.

DAEŞ elebaşının cesedinden kalıntılar, operasyonun gerçekleştiği İdlib bölgesinden alındıktan sonra bölge yakınındaki ABD'ye ait bir üsse getirildi. Bu üste DNA testi yapıldıktan sonra cesedin DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'ye ait olduğu teyit edildikten sonra cesedin akıbeti merak ediliyordu. Konu ile ilgili isminin vermek istemeyen ABD'li bir savunma yetkilisi AA muhabirine açıklamalarda bulundu. AA'nın verdiği habere göre konuya ilişkin açıklamada bulunan ABD'li savunma yetkilisi, Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinden kalanların denize gömüldüğünü teyit etti. Bunun yanı sıra yetkili, cesedin gömüldüğü yeri ve gömülme şekline ilişkin detayları paylaşmayacağını açıkladı.

Miley Savaş Hukukuna Uygun İmha Edildi

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Miley, Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinden kalıntıların denize gömülüp gömülmediğine ilişkin soruları yanıtlarken, cesedin uluslararası savaş hukukuna uygun bir şekilde imha edildiğini aktarmıştı.

DAEŞ elebaşı El Bağdadi, ABD Özel Kuvvetleri'nin 8 helikopter ile İdlib'in kuzeyinde düzenlediği askeri harekatta ölü olarak ele geçirilmişti. Operasyonu Beyaz Saray'dan canlı takip eden ABD Başkanı Donald Trump, Bağdadi'nin bulunduğu evin altındaki tünellerden ucu kapalı olan birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki üç çocukla birlikte ölü ele geçirildiğini ifade etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER