Thanksgiving (Şükran Günü) ABD Borsaları ve Bankaları Tatil Mi?

ABD'de hisse senedi, emtia ve vadeli işlem borsaları 28 Kasım Perşembe günü Thaksgiving yani Şükran Günü nedeni ile kapalı olacak. New York Borsası (NYSE) tatil nedeniyle tüm işlemlere kapalı olacak. İşte detaylar...

Thanksgiving (Şükran Günü) ABD Borsaları ve Bankaları Tatil Mi?

Şükran Günü nedeniyle ABD borsaları ve bankaları tatil olacak. Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasında son dönemde gündemden düşmeyen bir ticaret anlaşmasının imzalanacağına ilişkin iyimserlikle olumlu seyrini sürdürmeye devam ederken, borsada gözler bugün ABD'de başta büyüme olmak üzere açıklanacak yeni verilerde olacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı son açıklamalarla birlikte uzun bir süredir ticaret savaşı olarak adlandırılan dönemin sonuna gelindi. Çin ile ekonomik olarak bir anlaşma imzalamaya çok yakın olduklarını açıklayan ABD Başkanı Trump bu açıklamasıyla, küresel piyasalarda iyimserliğin pozitif seyirde devam etmesini sağladı. Dün Dow Jones endesksi yüzde 0,20, S&P 500 endeksi yüzde 0,22 ve Nasdaq endeksi ise yüzde 0,18 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

ABD Piyasaları Yarın Tatil Olacak

Analistler, Trump'ın açıklamalarının akabinde pay piyasalarındaki risk iştahının devam ettiğini kaydederek, bugün 3. çeyrek GSYH başta olmak üzere, ABD'deki yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağında bulunduğunu kaydetti. Analistler ABD ekonomisinde 3. çeyrekte yıllık yüzde 1,9 büyüme beklendiğini kaydederken, yarın Şükran Günü tatiline girecek piyasalarda gelebilecek kar satışlarının karşılanıp karşılanmayacağını ise endekslerin yönü açısından önemli bir konu olduğunu hatırlattı.

Tatil Sezonunda Rekor Satış Bekleniyor

ABD'de her yıl kasım ve aralık aylarını kapsayan Tatil Sezonu'nda bu yıl perakende satışların 730 milyar dolar seviyesine yükselerek rekor kıracağı tahmin ediliyor. ABD'nin tatil sezonunda en fazla satışın yapıldığı günler arasında 28 Kasım Perşembe günü kutlanan "Şükran Günü" tatili dolayısıyla indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı Efsane Cuma ve bunu takip eden Siber Pazartesi günleri yer alıyor.

Her yıl kasım ayının son haftasından başlayıp aralık ayının sonuna kadar süren "Şükran Günü", "Efsane Cuma" Küçük İşletmeler Cumartesisi" Siber Pazartesi", "Noel" ve Yılbaşı Günü" özel alışveriş günlerini kapsayan tatil sezonunda bu yıl perakende satışlarda rekor kırılacağı tahmin ediliyor.

ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) verilerine kapsamında ABD'nin perakende sektöründe bu yılki toplam satış miktarının ise geçen yıla kıyasla yüzde 3,8-4,2 artış göstererek 727,9-730,7 milyar dolar olarak gerçekleşmesi ve rekor kırması öngörülüyor.

5 Günde 165,3 Milyon Kişi Alışveriş Yapacak

ABD'li tüketicilerin tatil sezonunu kapsayan ilk 5 günde rekor seviyede alışveriş yapması bekleniyor. NRF'den alınan verilere göre 330 milyon nüfusu olan ABD'de 165,3 milyon kişinin bu günlerde alışveriş yapması bekleniyor. 28 Kasım Perşembe günü olan Şükran Günü'nde 39,6 milyon kişinin internet üzerinden ya da mağazalardan alışveriş yapması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER