Trump İçin Kritik Süreç Başladı! İşte Azil Sürecinde Son Gelişmeler

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık görevinden azli istemiyle Senato’nun başlattığı dava sürecinde kritik döneme girildi. Oturumda Trump’ın görevini kişisel çıkarları için kötüye kullandığı iddiaları değerlendirilecek. İşte tüm dünyanın merak ettiği gelişmeler…

Trump İçin Kritik Süreç Başladı! İşte Azil Sürecinde Son Gelişmeler

Uzun bir süredir ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde devam eden azil sürecinde, tüm dünyanın gözü kulağı Senato’dan çıkacak karara kilitlendi. Senato’daki dava sürecine bugün yeniden başlanırken, oturumun sonunda Trump hakkında hangi kararın verileceği de merak konusu oldu. Fakat Senato’da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin, Başkan Trump’ın yargılama süreci sonunda aklanmasından yana oy kullanacakları öngörülüyor.

Kanıtların Üstünün Örtüleceği Endişesi

Daha önceki süreçte Temsilciler Meclisi’nde düzenlenen azil soruşturmasını idare eden İstihbarat Komisyonu Başkan Adam Schiff de duruşma öncesinde dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Schiif, bu zamana kadar ki sürecin adil olmadığını kaydederken, “kanıtların üstünün örtüleceğini” iddia etti. Oturumda ABD Başkanı Donald Trump’ın görevini kişisel çıkarları için kötüye kullandığı iddiaları ele alınıp yargılama yapılacak. ABD tarihi boyunca yalnızca üçüncü kez yaşanan azil sürecinde bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenecek?

Tanıkların İfadesine Başvurulacak Mı?

Senato’da düzenlenecek ilk azil yargılama oturumunda yargılama sürecinin usullerinin belirlenmesi bekleniyor. Gün içinde gündeme gelmesi beklenen ve yargılama sürecini ciddi şekilde etkileyebilecek konu, tanıkların dinlenip dinlenilmeyeceği kararı olacak. ABD Senatosu’nda görev yapan Demokratlar, Beyaz Saray’da görev yapan ve daha önceden Trump’ın ekibi içinde yer alan isimlerin duruşmalar sırasında tanık olarak dinlenmesini talep etti. Bunun üzerine tanıkların dinleneceği yönünde bir ek maddenin yargılama kurallarına girebilmesi için ön soruşturma sonunda yapılacak oylama önemli rol oynayacak.

Demokratlar Azil Nedenlerini Açıklayacak

Duruşmanın ilk oturumunda yargılama sürecinin kuralları okunup kabul edildikten sonra Trump’ın azil davasına resmen başlanacak. Duruşmaların bugün içinde başlaması halinde, savcı rolünü üstlenen ve “azil yöneticileri” olarak adlandırılan Demokrat Temsilciler Meclisi üyeleri Trump’ın neden görevden azledilmesi gerektiği konusunda konuşmalarını yapacak.

Fakat bugünkü süreçte ön duruşmaların ve ilk oturumun uzaması ve böylelikle Demokratların konuşmalarının yarına ertelenmesi öngörülüyor Duruşma sırasında Senatörlerin iddia veya savunma makamı ile doğrudan konuşmalarına izin verilmiyor. Fakat baş yargıç üzerinden sorularını yazılı olarak iletebilecekler.

Tanıkların sorgulanması ve yargılanması süresince meydana gelebilecek diğer meseleler ile ilgili kararlar ise Senato’da düzenlenecek oylamalar ile belirlenecek. Bu oylamalar sırasında kararların kabul edilebilmesi için salt çoğunluk aranıyor. Duruşmaların ne kadar süreceği hakkında net bilgiler de ön duruşma ve bugünkü ilk oturum ile tespit edilecek.

Nihai Oylama

Senato’da üçte iki çoğunluğun bulunması durumunda ABD Başkanı Donald Trump görevinden alınacak. Bunun için 100 sandalyesi bulunan Senato’da 67 sandalyeye ulaşılması gerekiyor. Bu sayı içinse en az 20 Cumhuriyetçi Senatörün liderleri aleyhinde azil sürecilerini destekleme yönünde karar vermesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER