Trump’ın Seçimden Önceki Son Konuşmasında Gergin Anlar!

ABD Başkanı Donald Trump, gelenekselleşen “Birliğin Durumu” konuşmasında ekonomi performansını överken, dış politikada İran’a sert yanıtlar verdi. Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin elini sıkmayınca, Pelosi de Trump’ın konuşma metnini yırtıp attı…

Trump’ın Seçimden Önceki Son Konuşmasında Gergin Anlar!

3 Kasım tarihinde yapılacak olan ABD Başkanlık seçimleri öncesinde son geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasını gerçekleştiren Başkan Donald Trump’ın konuşmasından sonra gergin anlar yaşandı. Konuşmasında “Amerika’nın geri dönüşünü” başlattıklarına dikkat çeken Trump, işsizliği, suçu ve yoksulluğu azaltarak bunun yerine güven ve gelir düzeyini artırarak ekonomiyi güçlendiklerini söyledi. “Politikalarımız sayesinde ABD, dünyada 1 numaralı doğal gaz ve petrol üreticisi konumuna geldi” diyen Trump, ülkenin enerji bakımından tam bağımsız olduğunu açıkladı.

“Çin Hükümeti ile Yakından Çalışıyoruz”

Çin ile ticaret savaşı hakkında da konuşan Trump, “Vatandaşlarımıza, Çin’in ABD’den çaldığı büyük miktardaki işe karşı gümrük vergisi uygulama sözü verdim. Stratejimiz işe yaradı ve Çin ile hazinemize milyarlarca dolar girmesini sağlayacak yeni bir anlaşma imzaladık.” dedi. Çin’de meydana gelen koronavirüse dikkat çeken Trump, Çin hükümeti ile yakından çalıştıklarını ve bu tehditten vatandaşları korumak için yönetimin gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi.

ABD ordusuna 2,2 trilyon dolar yatırım yaptıklarını kaydeden Trump, ordunun en iyi uçakları, füzeleri, roketleri, gemileri ve diğer tüm askeri ekipmanları aldığını ve bunların hepsinin Amerikan yapımı olduğunu aktardı. Müttefiklerin de adil ödeme yapmasını sağladıklarını açıklayan Trump, “Diğer NATO üyelerinin katkı paylarını 400 milyar dolara kadar artırdım.” açıklamasında bulundu.

Yasa Dışı Göçmenleri Şutlayacak

ABD’ye yasa dışı yollarla gelen kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyeceğinin altını çizen Trump, “Benim yönetimim yakala – serbest bırak dönemini bitirdi. Yasa dışı yollarla ülkeye gelirseniz anında kapı dışarı edileceksiniz.” açıklamasıyla bu konuda kararlı duruşunu gösterdi. Din özgürlüğünü savunduklarını ifade eden Trump, yönetiminin devlet okullarında ibadet etmeye ceza vermediğini söyleyerek, “Biz haçları parçalamıyoruz, dini simgeleri yasaklamıyoruz. Vaizleri ve papazları namlunun ucuna koymuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İran’a Ekonominizi Düzeltiriz Mesajı

İran’da son dönemde artan protesto gösterilerine de değinen Trump, İran rejiminin nükleer silah arayışından vazgeçip terör yaymayı bırakması gerektiğini ifade etti. Güçlü yaptırım politikaları sayesinde İran ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çeken Trump, “Bunun kısa sürede iyileşmesini sağlayabiliriz, ama yardım istemek için ya çok gururlular ya da çok aptallar. Biz buradayız. Hangi yolu seçecekler bir görelim. Bu tamamen onlara kalmış.” dedi.

Pelosi, Trump’ın Konuşma Metnini Yırttı

Trump’ın konuşmasını dinleyenler arasında Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de yer aldı. Pelosi konuşmadan önce Trump’a elini uzatırken, Trump’ın bunu görmezden gelerek el sıkışmaması gerginlik yaşanmasına neden oldu. Trump’ın konuşması biter bitmez Pelosi’nin konuşma metinin kopyasını yırtıp atması kameralara yansıdı.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER