Dünyanın En Yenilikçi Ekonomileri

Küresel İnovasyon Endeksi'nin son on yılda kanıtladığı gibi, inovasyon artık zengin ülkelerin rezervi değil. Gelişmekte olan ülkelerdeki yenilikçiler, dünyaya sınırlı kaynakları kullanarak üretimi nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını gösterdiler.

Örneğin Hindistan'da bir şirket, prematüre bebekleri etkileyen ve zamanında tedavi edilmezse onları kör eden hastalık hastalıklarını tespit etmek için bir makine icat etti. Hindistan hastaneleri pahalı ekipman satın almak yerine teknolojiyi benimsedi ve her zamankinden daha başarılı teşhisler yürütüyor. Ruanda'da, hastaneler arasında ilaç ve kan örnekleri göndermek için dronlar kullanılıyor. Sağlık, küresel inovasyon ekosistemine önemli katkı sağlayan sektörler arasında yer alıyor ve 2019 Küresel İnovasyon Endeksi'nin “Sağlıklı Yaşamlar Yaratmak – Tıbbi İnovasyonun Geleceği” temasının seçilmesinin nedeni de bu. ” Küresel inovasyon endeksi, bir ülkenin yenilikçiliğini belirlemek için 81 ölçüt kullanır. İnovasyon tüm dünyada büyüyor olsa da, Avrupa, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri hakim olmaya devam ediyor.

 İsviçre

 İsviçre, 2019’da üst üste 9. kez birinciliği elde ederken, inovasyonda dünyaya öncülük etti. İsviçre ayrıca bilgi ve teknoloji ile yaratıcılıkta birinci sırada yer aldı ve pazarın gelişmişliği, ticari gelişmişlik, altyapı, çevrimiçi devlet hizmetlerinde ve E-katılımda üçüncü sırada iyileştirmeler yaptı. Ancak, insan sermayesi, araştırma ve kurumlarda düşüş yaşadı. İsviçre, inovasyon kalitesinde Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Japonya'nın ardından dördüncü sırada yer aldı. Yenilikçi fikirlere devlet desteği, yumuşak güç yaklaşımı, iş yapma kolaylığı ve elverişli bir iş ortamı en üst sırayı korumaya yardımcı olan faktörlerdir.

 İsveç

 İsveç, inovasyon girdisinde bir sıra gerileyerek dördüncü sıraya düştü ve inovasyon çıktısında üçüncü sırayı korudu. Pazarın gelişmişliği dışında tüm sütunlarda ilk 10'da yer aldı ve iki sıra gerileyerek 14. oldu. Bununla birlikte, iş karmaşıklığı, altyapı, bilgi ve teknoloji ile insan sermayesi ve araştırma konularında gelişme göstermiştir. İsveç mükemmel bir altyapıya, siyasi istikrara, ekonomik istikrara ve yenilikçileri cezbeden iyi bir iş ortamına sahiptir.

 Hollanda

 2019 Küresel İnovasyon Endeksi, Hollanda'yı dördüncü en yenilikçi ülke olarak sıraladı. İnovasyon çıktısında 2., inovasyon girdisinde 11. oldu. Avrupa devleti, bilgi ve teknolojide 3., yaratıcılıkta 5. sırada yer aldı ve tüm derecelendirme sütunlarında ilk 25 ülke arasında yer almayı başardı. Yenilik, siyasi ve ekonomik istikrarın yanı sıra iyi eğitim ve elverişli bir iş ortamı nedeniyle ülkede gelişiyor.

 Birleşik Krallık

 Birleşik Krallık, 2019 Küresel İnovasyon Endeksi'nde 5. sırada yer aldı. Okul ömrü beklentisi, BİT erişimi, üniversite eğitimi kalitesi ve bilgisayar yazılımı harcamalarında güçlü sıralar bildirirken, bilimsel yayınların kalitesinde ilk sırayı koruyor. Birleşik Krallık, diğer Avrupa devletleriyle karmaşık ve pahalı programlarda büyük işbirliği yapmaktadır. Brexit'in Avrupa Birliği'nden ayrılırken ülkeye yeni bir meydan okuma sunması bekleniyor.

 Finlandiya

 Finlandiya, hem inovasyon çıktısı hem de inovasyon girdi endekslerinde 7. sırada yer aldı. Devlet, üç derecelendirme sütununda iyileştirmeler yaptı; insan sermayesi ve araştırma, altyapı ve iş karmaşıklığı. Finlandiya, E-katılımda ve hukukun üstünlüğünde bir dünya lideri olmaya devam ederken, okul ömrü beklentisi, iflasın çözüm kolaylığı ve patent ailelerinde güçlü sıralar bildirmektedir. Finlandiya'da tasarlanan bazı yenilikçi ürünler arasında kalp atış hızı monitörü, yaya reflektörleri ve uçuş verileri kaydedici bulunur.

 Danimarka

 Danimarka 2019'da bir sıra yükselerek yedinci sıraya yükseldi. İnovasyon girdisinde iki basamak yükselerek beşinci, inovasyon çıktısında ise bir basamak yükselerek 12. oldu. Danimarka, tüm derecelendirme sütunlarında ilk 15'te yer aldı. Ülke, insan sermayesi ve araştırma, eğitim ve BİT'te muazzam gelişmeler kaydetti. Danimarka, dostane bir ortam ve teşvikler oluşturarak yenilikçilerini desteklemektedir. Buna bir örnek, Danimarkalı girişimcilerin, işletmelerin ve araştırma kurumlarının uluslararası bilgi ve İnovasyon ortamlarına erişmesine yardımcı olmak için kurulan Danimarka İnovasyon Merkezi'dir.

 Singapur

 Singapur, dünyanın en yenilikçi 8. ülkesidir. Yenilikçi girdi endekslerinde birinci, çıktı endekslerinde ise 15. sırada yer aldı. Ancak, üst üste birinci sırada yer aldığı kurumlar dışında, tüm derecelendirme sütunlarında pozisyon kaybetti. Teknoloji donanım ve ekipman şirketi Broadcom'un operasyonunu ABD'ye geri taşımasının ardından Singapur, küresel araştırma ve geliştirmede 26. sıradan 30. sıraya geriledi. Gerilemeye rağmen, Singapur teknoloji girişimleri için hala popüler bir yer.

 Almanya

 Almanya, art arda üçüncü yıl dokuzuncu sırayı korudu, ancak inovasyon girdi endekslerinde beş sıra yükselerek 12. sıraya yükseldi ve çıktı endekslerinde dokuzuncu sırada yer aldı. Almanya, tüm derecelendirme sütunlarında ilk 20 ülke arasında yer aldı. Ülke, gelişen ekonomisi, teknolojik gücü ve yıllarca süren mükemmel araştırma ve geliştirme sayesinde yeni teknolojileri daha hızlı geliştiriyor. Alman otomobilleri dayanıklılıkları ve verimlilikleri ile bilinir. İmalat sektörü kaliteli ürünler üretmektedir.

 İsrail

 İsrail, yıllarca önemli bir gelişme kaydettikten sonra 2019'da ilk kez dünyanın en yenilikçi 10 ekonomisi arasına girdi. Aynı zamanda Kuzey Afrika ve Batı Asya bölgesindeki en yenilikçi ülkedir. İsrail, iş karmaşıklığında 3., bilgi ve teknolojide 7. sırada yer aldı. İsrail'in inovasyon yolculuğu, göçmenlerin sosyal yapılar ve diğer kültürel yöntemler üzerinde deneyler yaptığı kolektif topluluklar “Kibbutzim”in tanıtılmasıyla başladı. Askerlik sırasında öğrenilen teknik beceriler, takım çalışması ve problem çözme teknikleri, girişimcilerin küresel ölçekte başarısına katkıda bulunur.