Gündem

Ehliyet, kimlik ve pasaportta son dakika haberi! Bakan Soylu vatandaşları uyardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurdu ehliyet, kimlik ve pasaportta yeni dönem. Bakan Soylu 2016 yılı ehliyetler için uyarıda bulundu.

4. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu fuarda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu ehliyet, kimlik ve pasaportla ilgili yeni uygulamaların detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Bakan Soylu 2016 yılı öncesi ehliyet alanları ise ehliyetlerini yenilemeleri konusunda uyardı. Eski ehliyetler için son tarihin 31,12,2022 olduğunu tekrar yineledi.

Data Page

Bakan Soyu yeni pasaportla ilgili yaptığı açıklamada,’’ Data page, yani aslında bütün bilgilerin içerisinde olduğu sistem, şu anda kullandığımız pasaportun yüzde 40 daha incesi. Şu anda kullandığımız yani yurt dışında yaptırdığımız bu pasaportlardan güvenlik kodları ve güvenlik parametreleri çok daha fazla olan ve buna ait de birçok güvenlik sertifikası olan bir pasaport inşallah hem pasaportumuzu hem ehliyet kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da yabancı ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı cumhuriyetimizin 100. yılında çok daha güvenlik önlemleri daha yüksek bir şekilde vatandaşımızla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında ise Süleyman Soylu Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Darphanenin çok başarılı bir iş çıkardıklarına dikkat çekerek, ’’Hakikaten çok başarılı bir iş çıkarıldı. Normal pasaport basılıyordu zaten. Ama bu ‘data page’ içerinde bulunan bu pasaport bizim açımızdan çok daha iyi ve doğru sonuçlar oluşturacak. Şuandaki ehliyette tek resim var. Şimdi çift pencere olacak ve çipli olacak. Onun da avantajı şu, ehliyetimiz bütün AB ülkelerinde kullanılabiliyor. Ehliyeti kimliğe yüklüyorduk şimdi kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz yeni bir adım ve süreç başlatıyoruz. Onu da darphaneyle birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu