Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplandı (2)

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun 3,5 saat süren toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplandı (2)

'FİNANSAL İSTİKRARIN PEKİŞTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR'

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun 3,5 saat süren toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde güncel ekonomik gelişmeler ve öncelikli ekonomi politikalarını görüşmek üzere bu dönemin 2'nci toplantısını gerçekleştirmiştir. Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz ilk toplantıdan bu yana mali disiplinin sağlanmasına, iç talebin dengelenmesine, cari açığın azaltılmasına, rezervlerimizin güçlendirilmesine ve enflasyonla mücadeleye yönelik önemli adımlar atılmıştır. Bu dönemde depremin bütçe üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi ve kaynak tahsisinin güçlendirilmesi amacıyla yapılan vergisel düzenlemeler ve alınan tasarruf tedbirleri ile finansal istikrarın pekiştirilmesi ve sürdürülebilirliğin güçlendirilmesi hedeflenmiştir" denildi.

'OVP'YE İLİŞKİN HAZIRLIKLAR GÖZDEN GEÇİRİLDİ'

Bugünkü toplantıda ilk olarak güncel makroekonomik gelişmeler ile bütçe görünümünün değerlendirildiği belirtilerek, "Ekonomide öngörülebilirliği artıracak, beklentilere yön verecek Orta Vadeli Program'a (OVP) ilişkin hazırlıklar gözden geçirilmiştir. OVP ile makroekonomik hedefler ve yapısal reform politikalarımız güncellenecek, önümüzdeki üç yıla ilişkin yol haritası ortaya konulacaktır. İlgili tüm kesimlerle istişare içinde hazırlanacak OVP'nin, öngörülebilirliği arttırarak yatırım ortamına önemli katkılar sunması beklenmektedir. Mali disiplini esas alan maliye politikamızı kamuda tasarruf anlayışı ile güçlendirerek elde edilecek mali alan, vatandaşlarımızın refahını artırmak için kullanılacaktır. Deprem harcamaları hariç tutulduğunda bütçe açığının milli gelire oranını AB standartlarında tutacak bir yaklaşım devam ettirilecektir. Toplam maliyeti 104 milyar dolara ulaşan deprem konusunda ilgili tüm kurumların koordinasyon içinde hareket etmesi ve deprem bölgesinde ekonomik ve sosyal hayatın rehabilitasyonuna bütçe imkanları içinde gerekli değişiklikleri yaparak tüm kurumların öncelik tanıması sağlanacaktır" ifadelerine yer verildi.

'KKM KONUSUNDA GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ'

Ayrıca bundan sonraki süreçte temel makroekonomik hedefin enflasyonu yeniden tek haneli seviyelere düşürmek olduğu vurgulanarak, şöyle denildi: