2020 İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı Şartları

2020 yılında işsizlik maaşına zam yapıldı. İşten çıkarılan işçilerin, iş bulana kadar geçen süreleri boyunca İŞKUR tarafından verilen maaşa işsizlik maaşı veya ödeneği deniyor. İşte işsizlik maaşı hesaplaması ve başvuru şartları detaylar...

2020 İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı için başvurular Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden gerçekleştirilmektedir. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların, bu ödeneği alma hakkına sahip olabilmeleri için bazı şartlara uygun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra işsizlik maaşının ne kadar süre alınacağı ve hesaplaması yapmak için de bazı kriterlere dikkat edilmesi önem taşımaktadır. İşsizlik maaşı alabilme şartları nelerdir? İşsizlik maaşı kimlere ve ne zaman ödenir? 2020 işsizlik maaşı ne kadar oldu? Bu soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı şartları hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce çok önemli ve altı çizilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Kanuna göre işsizlik maaşı şartlarına sahip olsanız bile işinizden ayrıldıktan sonra ilk 30 gün içinde İŞKUR'a başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 30 günlük hak düşürücü süre içinde gerekli başvuruları yapmamış olan vatandaşlar, diğer şartları yerine getirseler dahi işsizlik maaşı almaya hak kazanamamaktadır. Bu yüzden başvuruların zamanında yapılması oldukça önemlidir.

İşsizlik maaşına başvurularınızı şahsen T.C. kimlik belgeniz ile ikamet ettiğiniz yerdeki İŞKUR şubelerine veya genel müdürlüğüne giderek yapabilirisiniz. Ayrıca internet üzerinden İŞKUR'un resmi internet sayfası aracılığıyla dijital ortamda da işsizlik maaşı başvurularınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı alma şartları şunlardır:

  • İşten çıkarılmış olmak (işçinin kusuru olmamalı)
  • İşten ayrılmadan önce son 4 ayda (120) gün eksiksiz prim gününe sahip olmak
  • Son 3 yıl içinde 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması (600 gün sigortalı çalışılması halinde prim yatmıştır.)

Bu şartları taşıyan işsiz vatandaşlar, İŞKUR'dan alacakları işsizlik maaşının yanı sıra SGK'dan Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirler. Yani kişilerin sağlık primleri ödenir. Ancak bu ödemeler emeklilik için prim günü olarak kabul edilmemektedir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Sorgulama İşlemleri

İşsizlik maaşına yaptığınız başvuruların genel durumları hakkındaki tüm sorgulamalarınızı e-Devlet Kapısı platformu üzerinden elektronik ortamda yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvuruları da sorgulaması da e-Devlet üzerindeki İŞKUR dijital hizmetler menüsünde bulunmaktadır.

2020 Yılı İşsizlik Maaşları Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret tutarına zam yapılmasının ardından işsizlik maaşına da zam yapıldı. Bu kapsamda brüt asgari ücret üzerinden hesaplaması yapılan işsizlik maaşı 2020 yılında en düşük bin 177 lira en yüksek 2 bin 354 lira oldu. Bu ücretten sadece damga vergisi kesiliyor.

İşsizlik maaşı hesaplama yapmak için vatandaşların sigorta hizmet dökümüne bakmaları gerekiyor. İşsizlik maaşı işsiz kalmadan önceki son 4 aydaki ortalama brüt kazancının yüzde 40'ı olarak hesaplanıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER