2020 Ocak Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı! Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılının ilk Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Piyasaların merakla beklediği enflasyon verilerine göre ocakta artış yüzde 1,35 olurken, yıllık bazda enflasyon rakamları 12,15 oldu. İşte detaylar...

2020 Ocak Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı! Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

2020 yılının ilk Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları TÜİK tarafından bugün açıklandı. Kamuoyuna duyurulan rakamlara göre enflasyon yüzde 1,35 oranında artış gösterdi. Bu rakamlarla artışın yüzde 1.10 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeki beklentilerin üzerinde bir değer meydana gelmiş oldu. Enflasyon geçtiğimiz yılın aralık ayında yüzde 0,74 oranında artarken yıllık bazda yüzde 11.84 olmuştu.

TÜİK 2020 Ocak Ayı Enflasyon Açıklaması

TÜFE rakamları, 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,35, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1,35 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 12,15 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,52 artış gösterdi. Yıllık en düşük artış yüzde 2,14 ile haberleşme grubunda gerçekleşti.

Artışın düşük olduğu ana gruplar yüzde 5,66 ile eğlence ve kültür, yüzde 6,00 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 7,51 ile ev eşyası oldu. Ancak öte yandan artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla yüzde 42,21 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 15,11 ile eğitim ve yüzde 15,01 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

TÜİK Enflasyon Sepetini Değiştirdi

TÜİK tarafından belirlenen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sepetinde en büyük harcama grubu olan gıda ve alkolsüz içecekler ağırlığını düşürüp, alkollü içecekler ve tütünün ağırlığını artırdı. Yıllık güncelleme hakkında açıklama metni yayınlayan TÜİK "TÜFE sepetinde yer alan ürünlerin sayısı her yıl değişim gösterebilmektedir. Her yıl ayrıca endeks sepetinde yer alan ürünler için tanımlar gözden geçirilmekte, piyasada yer alan en güncel tanımlara göre fiyatlar tabletler ile alanda derlenmektedir. TÜFE tüketim sepeti ve ağırlıkları yıl içinde hiçbir şekilde değişmeden sabit kalmaktadır." ifadelerini kulandı.

Giyim ve ayakkabıda ağırlığı yüzde 7,24'ten yüzde 6,96 ya düşüren TÜİK ayrıca TÜFE Sepetine davlumbaz ve çocuk taytı ürünlerini eklerken, geçtiğimiz yıl verilere dahil edilen aspiratör ve fotoğraf makinesini sepetten çıkardı.

Şubat Ayı Resmi Kira Artış Oranı Belli Oldu

2020 yılı Ocak ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte kiracı vatandaşların merakla beklediği kira fiyatlarına zam oranı da belli oldu. Şubat ayı resmi kira artış oranı yüzde 14.52 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması 2020 Şubat ayı resmi kira artış oranı olarak uygulanacak. TÜFE'nin 12 aylık ortalaması alındığında ise enflasyon rakamı yüzde 14.52'ye çıktı. Kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor. Ancak açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranı oluyor.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER