2020 Yılı Bütçesi Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Merkezi yönetim bütçe kanun teklifi, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. 16 maddeden oluşan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 6 maddeden oluşan 2018 Yılı Kesinhesap Kanun Teklifi de komisyondan geçti...

2020 Yılı Bütçesi Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşme toplantısında milletvekillerinin yönlendirdiği soru ve eleştirilere yanıt verdi. Oktay, etnik köken, cinsiyet, inanç, gelir grubu ayrımı yapılmadan tüm vatandaşların eşit muamele gördüğünü söyleyerek, "Başta yaşam hakkı olmak üzere tüm temek hak ve özgürlükler anayasamızın garantisi altındadır. Eşit muamele göremeyecek olanlar, temel hak ve özgürlüklerden şikayeti olanlar, olacaklar teröristlerdir, onlar için de böyle bir garanti vermemiz söz konusu olamaz." açıklamasında bulundu.

"Cumhurbaşkanı Buna İzin Vermez"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yalnızca Türkiye ve İslam dünyasının değil, aynı zamanda tüm dünyaya planlar yerine insanlığın ortak sesinin yön vermesi gerektiğini her fırsatta vurguladığını ifade eden Oktay, böyle bir liderin kendi ülkesinde herhangi bir şekilde vatandaşlarına farklı muamele yapılmasına razı gelmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, bu yöndeki eleştirileri reddettiklerini açıkladı.

Oktay, konuşmasının devamında, hükümetin iktidara geldiği ilk günden bu yana, bu perspektif doğrultusunda herhangi bir etnik, mezhepsel ve din konusunda ayrım yapmadığını altını çizerek, tüm vatandaşlarımızın eşit anayasal haklara sahip olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bu anlayışla etnik köken, cinsiyet, inanç, gelir grubu ayrımı yapılmadan tüm vatandaşlarımız eşit muamele görmektedir. Başta yaşam hakkı olmak üzere tüm temel haklar ve özgürlükler anayasamızın garantisi altındadır." açıklamasında bulundu.

"Hak ve Özgürlüklerden Şikayeti Olan Teröristtir"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 2020 yılı bütçe toplantısında, devlet tarafından eşit göremeyecek olanların, temel hak ve özgürlüklerden şikayet edenlerin teröristler olduğunu ifade ederek "Onlara da böyle bir garantimiz söz konusu olamaz. Ama onlar da gerekli muameleyi yine yasalarımız ve anayasal çerçevede, bir hukuk devletinin vermesi gereken, bir hukuk devletinden alması gereken muameleyi göreceklerdir." dedi.

"2020 Bütçesi Halka Hizmet Bütçesi"

Oktay, 31 bin KOBİ ve girişimciye 1,4 milyar lira KOSGEB destek ödemesi yapılamasının plan gündeminde olduğunu belirterek, yeni yıl içinde 2,7 milyon çiftçiye 22 milyar lira ödeme yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti.  24,3 milyon ilk, orta ve yükseköğretim öğrencisinin faydalandığı eğitim hizmetleri için 176 milyar lira kaynak aktarılmasının planlandığını açıklayan Oktay, sağlık hizmetleri için de 189 milyar lira kaynak ayrılmış olduğunu duyurdu. 65 yaş üstü vatandaşlara muhtaç maaşı ile ödeme gücü olmayan vatandaşlar için sağlık primleri gibi harcama bütçelerine 70 milyar lira kaynak ayrıldığını belirten Oktay, tüm bu verilerin 2020 yılı bütçesinin halka hizmet bütçesi olduğunu açıkça gösterdiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER