4 Kasım Pazartesi: Güncel Enflasyon Açıklaması Tek Hane Olması Bekleniyor

TEFE TÜFE Ekim ayı enflasyon rakamı oranlarına göre TÜFE'de bir önceki aya göre %2, bir önceki yılın aralık ayına göre %10,59, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,55 ve on iki aylık ortalamaya göre %16,81 artış gerçekleşti.

4 Kasım Pazartesi: Güncel Enflasyon Açıklaması Tek Hane Olması Bekleniyor

TEFE TÜFE enflasyon artış oranları milyonlarca vatandaşın gözünü diktiği gelişmeler arasında yer alıyordu. Beklenen zaman geldi ve ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Bu gelişme ile birlikte ekim ayı enflasyon oranı, vatandaşlar tarafından internet üzerinde yoğun olarak araştırılan konulardan biri haline geldi. Enflasyon rakamları ekim ayı itibarı ile %2 artış gösterirken yıllık bazda %8,55 olarak artış yaşandı. Geçtiğimiz ay enflasyon rakamları tek haneye düşmüştü. Enflasyon eylül ayında %0,99, yıllık bazda ise %9,26 oranında geriledi. Ekim ayı enflasyon oranı 2019 ne kadar oldu?

TÜİK Merakla Beklenen Rakamları Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi  (TÜFE) enflasyon rakamları milyonlarca vatandaş tarafından merakla bekleniyordu . Enflasyon oranı rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık %2 arttı. TÜFE'de 2019 yılı ekim ayında bir önceki aya göre %2 artış yaşandığı görüldü. Bunun yanı sıra bir önceki yılın aralık ayına göre %10,59, bir önceki yılın aynı aynına göre ise %8,55 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,81 oranında bir artış gerçekleştiği bildirildi. Aylık en yüksek artışın ise %11,70 oranı ile giyim ve ayakkabı grubunda olduğu görüldü.

Ekim Ayı Enflasyon Rakamları

Ana harcama gruplarına göre, 2019 yılı ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nde yer alan gruplar arasında, konutta %3,55, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,65, haberleşmede %1,43 ve ulaştırmada %1,17 oranında artış gerçekleştiği belirlendi. Aylık düşüş gösteren tek grup ise %0,59 oranı ile eğlence ve kültür oldu.

Ana harcama gruplarında yalnızca eğlence ve kültür grubunda düşüş gerçekleşmesi dikkatleri çekti. 2019 yılı Ekim ayı itibarıyla endekste yer alan eğlence ve kültür grubunda %0,59 oranında düşüş yaşandı. Enflasyon rakamlarına göre yıllık en fazla artış ise %43,60 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

TÜFE'de bir önceki yılın aynı aynıa göre sağlık %14,24, eğitim %14,20, lokanta ve oteller %13,71 ve çeşitli mal ve hizmetler %13,43 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları arasında yer aldı.

Özel Kapsamlı TÜFE Göstergesi Aylık %1,58 Arttı

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2019 yılı Ekim ayınbda bir önceki aya göre %1,58 seviyesinde artış görüldü. Bir önceki yılın aralık ayına göre %9,66, bir önceki yılın aynı ayına oranla %7,64 ve on iki aylık ortalama değerlendirmesine göre %16,09 oranında artış gerçekleştiği görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER