700 Bin Kişi Sahte Belge ile Emekli Yapıldı! SGK'nın Zararı 25 Milyar Dolar!

Gurbetçi Türkleri 3600 günden daha az prim ödeyip daha yüksek emekli maaşı alacak şekilde emekli edeceklerini söyleyerek kurulan sahte emeklilik şirketleri, aralarında Türkiye'de ikamet eden kişilerin de bulunduğu 700 bin kişiyi sahte yollarla emekli etti. İşte detaylar...

700 Bin Kişi Sahte Belge ile Emekli Yapıldı! SGK'nın Zararı 25 Milyar Dolar!

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) sahte emeklilik skandalı bugün fark edilen olaylarla patlak verdi. Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının ağırlıkta olduğu kişileri 3600 günden daha az prim ödeyerek daha yüksek maaş alacakları yönünde ikna ederek emekli edeceklerini söyleyen sahte şirketler, 700 bin kişiden en az 1500, en fazla 3000 Euro para topladı. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki gurbetçiler, Türkiye'ye tatile geldiklerinde bu şirketler ile tanıştırıldı. Vatandaş bir yasal ticari faaliyeti olmayan şirketlerde 1 gün ile 15 gün, bazen de bir ay kadar sigortalı gösterildi.

Sahte Emeklilik Şirketleri SGK'yı Da Mağdur Etti

Sahte emeklilik danışmanları, mağdur ettikleri gurbetçilerden topladıkları 1.5 milyar Euro'yu kurdukları şirketler ve şahıslarına havale ettirdi. Para aldıkları kişileri Türkiye'de kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek SSK numaraları verildi. Buna dayanarak da binlerce kişi SSK'dan 4A sigortalısı olarak emekli edildi. Paravan şirketlerin sayısı çok yüksek rakamlara ulaşınca SGK durumun farkına vardı ve harekete geçti.

Şirketleri yakın takibe alan SGK, kişi başı ortalama 120 bin TL ödeyerek emekli olan 700 bin kişiden çoğuna mesaj gönderdi. "Sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi. Size ödediğimiz 10 yıllık emekli maaşlarını faizleriyle birlikte SGK'ya geri ödeyeceksiniz." şeklindeki mesajla sahte yollarla emekli olup maaş alanların emeklilikleri iptal edilip ödenen paralar geri istendi.

SGK'nın Zararı 25 Milyar Doları Buldu

Sahte yollarla emekli edilen 700 bin kişiye yıllarca emekli maaşı ödeyen SGK'nın bu skandaldaki toplam zararı 25 Milyar doları buldu. Skandalın patlak vermesiyle paravan şirketler aracılığıyla sahte yollardan emekli edilen kişilerin emeklilik sözleşmeleri anında feshedildi. Sosyal Güvenlik Kurumu şimdi de haksız yollarla emekli olan kişilerden 10 yıllık geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri almanın peşine düştü. Kurum sahte emeklilik şirketleri ile emekli olanlara ayrı ayrı alacak davası açacak.

350 Bin Kişinin Emekliliği Bugün İptal Edildi

Türkiye'de yasal bağlamda ticari bir faaliyeti olmayan şirketlerde, fiili ve gerçek çalışması olmayan kişilerden aralarında Türkiye'de ikamet edenlerin de bulunduğu 350 bin kişinin emekliği an itibarıyla iptal edildi. Bunların arasında yaklaşık 30 bini Avrupa'da yaşayan Türklerden oluşuyor. SGK yetkilileri bu sayının hızla artarak 500 bine ulaşacağını belirtiyor.

Emekliliği iptal edilen gurbetçiler, 10 yıl boyunca geçmişe dönük aldıkları emekli maaşlarını yasal faiziyle birlikte SGK'ya ödeyecek. Kişilere 7 gün itiraz hakkı tanındı. İtiraz edilmezse karar kesinleşecek. Dolandırılan gurbetçilerden 1000 TL emeklilik ikramiyeleri de geri isteniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER