Arabası Olanlara Bir Yeni Vergi Daha! Yol ve Trafik Payı Vergisi Geliyor

Türkiye'de milyonlarca taşıt sahibini üzen bir haber gündeme geldi. Son dakika gelişmesine göre belediyelerin gelirlerinin arttırılması için yeni yerel yönetimler kanununa eklenen maddeye göre vatandaşlardan yol ve trafik payı adıyla vergi alınacak! İşte detaylar...

Arabası Olanlara Bir Yeni Vergi Daha! Yol ve Trafik Payı Vergisi Geliyor

AK Parti'den yeni düzenleme kafalarda soru işareti bıraktı. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emine Kaplan'ın bugün gündeme taşıdığı haberinde AK Parti'nin yerel yönetimler için hazırladığı yeni düzenleme taslağında bir ek verginin daha yer aldığını belirtti. Yerel yönetimler kanunu kapsamında hayata geçirilmesi gereken bu düzenlemeye göre taşıt sahibi olan vatandaşlardan, mükellef oldukları Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarının yüzde 10'u kadar yol ve trafik vergisi alınacağı açıklandı. Türkiye'deki milyonlarca taşıt sahibi bu haberle birlikte yeni bir vergi ödemekle daha karşı karşıya kaldı.

Vergi Gelirleri Havuzda Toplanacak

Taşıt sahibi vatandaşlardan alınacak olan yol ve trafik vergisi kapsamında toplanan para bir havuzda toplanacak ve illerin nüfus ile yüzölçümlerine göre uyumlu bir şekilde dağıtılacak. Belediyelerin gelirlerini artırmak için hayata geçirilmesi planlanan yol ve trafik vergisi sadece araç sahibi olan MTV mükelleflerinden alınacak.

Söz konusu yeni yerel yönetimler kanunu kapsamında hazırlanan yeni taslak ile eski belediye başkanlarına yeşil pasaport verilmesi ve ücretsiz toplu taşıma uygulamasının mesai saatlerine göre düzenlenmesi ile büyükşehir belediyesi genel sekreter ve yardımcı atamalarında yeni kriterler getirilmesi planlanıyor. Bu gelişmelere dair detaylar Emine Kaplan'ın bugünkü yazısında açıklanarak kamuoyuna duyurulmuş oldu.

Çevre Vergisinde Artış

Ayrıca yeni yerel yönetimler kanunu düzenleme taslağında konutlara ait çevre vergisinde, büyükşehir ve diğer yerler ayrımı da kaldırılması gündeme geldi. Yeni taslak ile birlikte verginin su tüketim miktarı esas alınmak kaydıyla metreküp başına en az 17 kuruş en fazla 47 kuruş seviyesine çıkarılması planlanıyor.

MTV'nin Yüzde 10'u Yeni Vergi

Yeni düzenleme ile araç sahiplerini üzen bir gelişme daha yaşandı. Türkiye'deki milyonlarca taşıt sahibi halihazırda araçları için Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefi olarak ödemelerini yapıyor. Ancak yeni düzenleme ile birlikte araç sahiplerinden yol ve trafik vergisi adı altında yeni bir vergi kesintisi daha yapılacak.

Bu kapsamda araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarının yüzde 10'u kadar bir ücreti, belediyelerin ulaşım, trafik, altyapı ve üstyapı hizmetlerinde kullanılması amacıyla belirli aralıklarla ödemek zorunda kalacak. Bu para Maliye Bakanlığı tarafından alınacak. Ayrıca Cumhurbaşkanına bu oranı yüze 1'e indirme ya da yüzde 20'ye çıkarma yetkisi verilecek.

Havuzda toplanan paranın yüzde 40'ının yüzde 90'ı nüfus ve yüzde 10'u yüzölçümü kriterleri baz alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığı büyükşehir belediyelerine tahsili takip eden ayın sonuna kadar gönderilecek. Kalan yüzde 60'lık pay da ilçe belediyelerine en geç 15 gün içinde dağıtılacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER