Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Günü Belli Oldu? 2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret pazarlığı için geri sayım başladı. İşçi sendikaları zam görüşmelerinde birlikte hareket edecek. Asgari ücret için ilk toplantı günü ne zaman? 2020 Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Günü Belli Oldu? 2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 yılı asgari ücret tutarını belirlemek üzere, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısını 2 Aralık tarihinde gerçekleştireceğini ifade etti. Bakan Selçuk'un duyurusuna göre işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonunun, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda yapılacağı belirtildi.

İşçi Sendikaları Görüşmeye Birlikte Katılacak

Daha önce açıklanan bildiriye göre işçi sendikaları; Hak-İş, DİSK ve Türk-İş zam görüşmelerinde birlikte hareket etme kararı almıştı. Zam oranının görüşmeler sonucunda ne kadar olacağı belirsizliğini korurken, işçiler zam miktarını şimdiden merak etmeye başladı.

Asgari ücrete yapılacak zam oranında kritik döneme giriliyor. Türkiye'de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret pazarlığı 2 Aralık tarihinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek toplantı ile resmen başlayacak. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete %26,05 yani 417 TL zam yapılmıştı. Türkiye'de yaklaşık 10 milyon işçinin asgari ücretle çalıştığı biliniyor.

Vergi yükü artıp geçim koşulları ağırlaştıkça işçi sendikaları da sıkıntılarını daha yüksek sesle dile getirmeye başladı. 13 Kasım'da Ankara'da büyük bir buluşma gerçekleşti. Daha önce bir araya gelmeyen Türk-İş, Hak-İş ve DİSK işçi sendikaları bir araya gelerek bütün ücretlerden asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf olması için ortak hareket etme kararı aldı. 2 Aralık tarihinde yapılacak görüşmelerde üç sendika asgari ücret konusunda birlikte çalışacak.

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücrete yapılacak zam için kritik sürece girilirken, üç farklı zam senaryosu da gerçekleşme ihtimalini koruyor. Yeni Ekonomi Programı kapsamında 2020 yılı enflasyon hedefi olan %8.5 oranında bir artış yapılırsa brüt asgari ücret 2 bin 775 TL'ye net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 191 TL'ye çıkabilir.

İkinci bir senaryoya göre Merkez Bankası'nın enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 yılı enflasyon tahmini %12 seviyesinde bulunduğu için, komisyon bu oranı esas alması durumunda brüt asgari ücret 2 bin 865 TL'ye, net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 262 TL'ye yükselecek.

Eğer komisyon %10 oranında artış yapmaya karar verirse bu durumda brüt asgari ücret 2 bin 814 TL'ye , net asgari ücret de AGİ hariç 2 bin 222 TL'ye çıkacak. 2015 yılından bu yana asgari ücret tutarları şu şekilde gelişti:

  • 2015 yılı asgari ücret tutarı:  bin TL
  • 2016 yılı asgari ücret tutarı:  bin 300 TL
  • 2017 yılı asgari ücret tutarı:  bin 404 TL
  • 2018 yılı asgari ücret tutarı:  bin 603 TL
  • 2019 yılı asgari ücret tutarı:  2 bin 20 TL
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER