Asgari Ücret Zammına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Jest Sinyali! 2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri devam ederken 2020 yılı için belirlenecek olan asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’de 7 milyon vatandaşın merak ettiği 2020 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Zammına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Jest Sinyali! 2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de asgari ücretli 7 milyonun üzerinde işçinin yakından takip ettiği 2020 asgari ücret zammı ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği gibi 2 Aralık tarihinde işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirmiş, uzlaşmaya varılamayan bu toplantıyı 2. ve 3. toplantılar izlemişti. Asgari ücret tespit komisyonunun 3. toplantısında asgari ücret ile ilgili ilk rakamlar da telaffuz edilmeye başlanmıştı. 2020 Ocak asgari ücret zammı ne kadar sorusunun yanıtı merak konusu olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan asgari ücretlileri sevindiren bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Asgari Ücret Açıklaması

Türkiye’nin son dönemdeki gündem maddelerinden biri de 2020 Ocak ayında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusu olarak öne çıkıyor. Ülkede 7 milyonun üzerinde asgari ücretli çalışan bulunuyor. Asgari ücretlilerin yanı sıra işverenleri de yakından ilgilendiren zam tartışmaları devam ederken işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu 4. ve son toplantısını bu hafta içinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Komisyonun bu toplantısının ardından 2020 yılında asgari ücrete yapılacak zammın oranı da netlik kazanmış olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ülke gündemindeki asgari ücret zammı hakkında dikkat çekici açıklamada bulundu.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in öncülüğünde düzenlenen Kuala Lumpur Zirvesi’ne konuk olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretinde Türk gazeteciler ile bir araya geldi. Asgari ücret tespiti hakkında kendisine yöneltilen sorulara yanıtlar veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Asgari ücret konusunda inşallah jestimizi yaparız, memnun edecek adımı atarız.” açıklamasında bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yaptıkları çalışmaları Türkiye’ye döner dönmez inceleyeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” ifadelerini kullandı.

Son Toplantı Yarın Gerçekleştirilecek

7 milyon asgari ücretli işçinin yanı sıra milyonlarca vatandaşı ve memuru da yakından ilgilendiren asgari ücret zammının tespit edilmesinde son toplantı yarın (24 Aralık Salı) günü gerçekleştirilecek. İşçi ve memurların asgari geçim indirimleriyle birlikte genel sağlık sigortası primi, ihbar – kıdem tazminatı, asgarlik ve doğum borçlanması tutarları da 2020 Ocak asgari ücret tutarına göre değişiklik gösterecek.

Asgari ücret tespit komisyonu, dördüncü ve son toplantısını Salı günü gerçekleştirecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplantıdan önce tarafların tekliflerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a götürecek. Nihai karar Erdoğan’ın katkısıyla belirlenmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER