Asgari Ücretlilere Yüzde 20 Vergi Dilimine Girecek! Çalışanlar 2020'de Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Asgari ücretli çalışanlar geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da eylül ayından itibaren yüzde 20'lik gelir vergisi dilimine girecek. İşçiler ve memurların ocak ayında ellerine geçen para, vergi dilimindeki artış dolayısıyla yılın sonuna doğru azalacak. Çalışanlar hangi ayda ne kadar vergi ödeyecek?

Asgari Ücretlilere Yüzde 20 Vergi Dilimine Girecek! Çalışanlar 2020'de Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda 2020 yılındaki kazançlara uygulanacak gelir vergisi tarifesi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 22 oranında artırıldı. Yıllık yüzde 11.84 enflasyona karşılık gelir vergisi tarifesinin yüzde 22 oranında artırılması, ücret geliri ile yaşayanların lehine bir durum oluşturuyor. 2020 yılı için tespit edilen ilk vergi dilimi tarifesi, brüt asgari ücretin 7.5 katına ulaşıyor. Geçtiğimiz yılki rakamlara bakıldığında vergi dilim tarifesi asgari ücret tutarının 7 katı düzeyindeydi.

Asgari Ücretliler Daha Az Etkilenecek

Söz konusu gelişmeyle birlikte asgari ücretli çalışanlar vergi dilimindeki artıştan geçtiğimiz yıla göre biraz daha az etkilenecek. Fakat yine de geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2020 yılının Eylül ayında da asgari ücretler yüzde 20 vergi dilimine girecekler. Ücret gelirlerinin yüzde 15 vergiye tabi olan kısmı 18 bin liradan 22 bin liraya çıkartıldı. Bunun yanı sıra yüzde 20 vergiye tabi olan kısım 40 binden 49 bin liraya, yüzde 27 oranına tabi kısım ise 148 bin liradan 180 bin liraya çıkartılmış oldu.

Bu kapsamda 22 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15, 22 bin lira ile 49 bin lira arasındaki gelirlere yüzde 20, 49 bin ile 180 bin lira arasındaki ücret gelirlerine de yüzde 27 oranında vergi uygulanacak.

Asgari Ücretli Ne Kadar Vergi Ödeyecek

Türkiye'de işçi ve memurların ücretleri vergi kesildikten sonra ödendiği için bordrosu düzenli kontrol edilmeyen çalışanın ne kadar vergi ödediği bilinmiyor. Özellikle işverenle net ücret üzerinden anlaşmış olanlar, yani vergi dilimi kaç olursa olsun eline geçen net ücreti değişmeyenler her ay vergi ödediklerinin farkında dahi değiller.

Asgari ücretliler 2020 yılında ağustos ayına kadar ayda 375 lira, eylülde 401 lira, ekim ayından itibaren ise aylık 500 lira vergiye tabi bulunuyor. Asgari geçim indirimi (AGİ) kapsamında vergide indirim yapılıyor. Bu indirim sayesinde eşi çalışmayan, üç çocuklu bir işçi eylül ayına kadar hiç vergi ödemiyor, eylül ayında vergi dilimi yükseldiği için ödemeye başlıyor.

Vergi diliminden dolayı asgari ücretlilerin AGİ dahil ele geçen net ücretleri 2020 yılının eylül ayında 26 lira, ekim ayından itibaren ise daha yüksek tutarlarda azalma gösterecek. Örneğin eşi çalışmayan 3 çocuklu bir asgari ücretlinin ocak ayında 2.479 TL olan net ücreti, aralık ayında 2.354 TL'ye kadar düşecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER