Başkandan Önemli Açıklama: Kira Stopajı Esnaf Yerine İşyeri Sahibinden Alınmalı!

Türkiye'de milyonlarca kiracı esnaf ve işyeri sahibini yakından ilgilendiren kira stopajı konusunda TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken dikkat çekici bir açıklama yaptı. Palandöken'in açıklamaları haberimizde...

Başkandan Önemli Açıklama: Kira Stopajı Esnaf Yerine İşyeri Sahibinden Alınmalı!

Esnaf vatandaşların günümüzde en çok muzdarip olduğu şikayetlerinden biri de kira stopajı olarak öne çıkıyor. Esnafların üzerinde bir yük olarak nitelendirilen kira stopajı alınmasına ilişkin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni açıklamalarıyla kira stopajını hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Başkan Palandöken, kira stopajı bedelinin esnafın cebinden çıkmasına bir son verilmesi ve bu uygulamanın değiştirilerek söz konusu bedelin işyeri sahibinden alınması gerektiğini söyledi.

"Kira Stopajını Mülk Sahibi Ödesin"

Kiracı durumda olan esnafların en büyük sorunlarından biri olan kira stopajı yükünün esnafları günden güne ezdiğine dikkat çeken TESK Başkanı Palandöken, kira stopajından mülk sahibinin yükümlü olması gerektiği ve bu uygulamanın kiracı esnaftan alınmasının çok büyük bir haksız düzen oluşturduğunu açıkladı.

İşyeri olmayan kiracı esnafın, kira bedelinin yanında bir de %20 oranında stopaj ödemesiyle çok zorlandığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Stopajın yanında bir de damga vergisi ile yüzde 20’nin de üzerine çıkan bu oran ya tamamen kaldırılmalı ya da yüzde 5’e düşürülmeli. En önemlisi para kazanan mülk sahibi kira stopajını ödemeli" dedi.

Eğer TESK Başkanı Palandöken'in belirttiği düzenleme uygulamaya geçirilmesi halinde %20 oranında olan stopaj gideri yükü, kiracı esnafın omuzlarından alınıp işyeri ve mülk sahiplerine yüklenecek.

Kira Stopajı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kira stopajı, ücret stopajı hesabıyla birlikte en çok merak edilen ve hesaplanan stopaj türüdür. İşyeri olarak kullanılan dükkan ve benzeri taşınmazlar kiralanırken, brüt kira bedeli üzerinde stopaj vergi kesintisi uygulanmaktadır. Bu durumda kiracının brüt kira bedeli üzerinden kesintiye tabi tutularak vergi dairesine ödenen vergiye, kira stopaj vergisi adı verilmektedir.

Kira stopajının hesaplanmasında, brüt kira tutarının %20 ile çarpılması gerekmektedir.  Ancak kira kontratı net kira üzerinden yapılmışsa, bu durumda net kira bedelini %25 ile çarparak kira stopajını hesaplamak gerekmektedir.

Örnek kira stopajı hesaplaması: Esnaf Remzi Bey dükkanının kirası için, mülk sahibine aylık 3 bin TL brüt kira verdiği düşünülürse, Remzi Bey'in vergi dairesine ödemesi gereken kira stopajı şu şekilde hesaplanacaktır: 3 bin TL'nin %20'si 600 TL'dir.

Buna göre Remzi Bey 3 bin TL brüt kira ödemesinin 600 TL'sini kira stopajı olarak vergi dairesine yatırmalı, 2 bin 400 TL'sini ise işyeri sahibine ödemelidir. Eğer Remzi Bey'in kirası aylık 3 bin TL net tutar olsaydı bu durumda 3 bin TL'nin %25'i, 750 TL yapacağından, kira ödemesi dışında 750 TL olarak vergi dairesine ödeme yapması gerekecekti. Bu durumda aylık 3.750 TL kira gideri olacaktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER