Berat Albayrak Kimdir? Asıl İşi Mesleği Nedir Nerelidir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kimdir, nerelidir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın asıl mesleği nedir? İşte Bakan Berat Albayrak'ın merak edilen hayat hikayesi...

Berat Albayrak Kimdir? Asıl İşi Mesleği Nedir Nerelidir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın hayatı vatandaşların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan ve aynı zamanda Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanı görevine atanan Berat Albayrak kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Berat Albayrak'ın biyografisi ve hayat hikayesine dair merak edilen tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Berat Albayrak Kimdir?

1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Berat Albayrak'ın babasının adı Sadık'tır ve aslen Trabzonludur. Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyünden gelen ailenin bir üyesi olan Berat Albayrak, liseyi Özel Fatih Koleji'nde okumuştur. Daha sonra üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde tamamlayan Berat Albayrak, lisans mezuniyetinin ardından 2002 yılında New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'te finans üzerine yüksek lisans yapmıştır.

MBA (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde göreve getirilen Berat Albayrak, ABD'den Türkiye'ye döndükten sonra enerji kaynaklarının finansmanı üzerine bir de doktora yapmıştır. 1999 yılından itibaren de Çalık Grubu'nun yurt içi ve yurt dışı şirketlerinde çeşitli görevleri icra eden Berat Albayrak, 2002 yılında çalıştığı Çalık Holding'in ABD'de bulunan ofisinde Finans Direktörlüğü görevini yerine getirdi. Berat Albayrak bu görevi 2006 yılında sonlandırarak Türkiye'ye döndü ve yine Çalık Holding'in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük kızı Esra Erdoğan ile 11 Temmuz 2004 tarihinde dünya evine giren Berat Albayrak'ın nikahı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde yapılmıştır.

Berat Albayrak'ın İş Kariyeri

Berat Albayrak Çalık Holding'e Genel Müdür olduğu 2007 yılında 29 yaşındaydı. Aynı zamanda grup içi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Çalık Holding Üst Yöneticisi (CEO) Berat Albayrak 2013 yılı sonu itibari ile bu görevinden ayrıldı.

Berat Albayrak 9 Nisan 2014 tarihinde BTI Eğitim Kurumları şirketini kurmuştur. Bir süre bu şirkette yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Albayrak, daha sonra 2 Ekim 2014 tarihinde abisi Serhat Albayrak ve Ömer Faruk Kalyoncu ile birlikte "Nun Eğitim ve Kültür Vakfı'nı" kurmuştur.

Berat Albayrak'ın Siyasi Kariyeri

2015 senesinde milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. bölge 6. sıra AK Parti milletvekili adayı olan Berat Albayrak 7 Haziran 2015 yılında yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Kongresi'nde Berat Albayrak parti yönetimine girdi.

1 Kasım 2015 seçimlerinde yeniden İstanbul milletvekili seçildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER