Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır Nasıl Satılır, Güvenilir Midir?

Kripto para piyasalarında uzun yıllardır pek çok kişi yatırımlarına güvenle devam etse de Bitcoin'e karşı yaklaşım konusunda iktisatçıların birt

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır Nasıl Satılır, Güvenilir Midir?
Kripto para piyasalarında uzun yıllardır pek çok kişi yatırımlarına güvenle devam etse de Bitcoin'e karşı yaklaşım konusunda iktisatçıların birtakım çekince ve şüpheleri de sürmektedir. Bitcoin günümüzde Endüstri 4.0 devriminin yeni para birimi olarak kabul edilmektedir. İçinde bulunduğumuz çağda hayatımızın her alanına sirayet eden internetin para birimlerini de etkilemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan Bitcoin, Satoshi Nakamato takma isimli bir kişi tarafından 12 yıl önce çıkarılmış bir kripto para birimidir.

Piyasaya ilk sürüldüğü zamanlarda pek kıymet verilmeyen Bitcoin şu anda binlerce dolar etmektedir. Nitekim 2010 yılının Ağustos ayında 100 dolarını Bitcoin'e yatıran bir yatırımcının şu anda milyon dolarları bulunmaktadır. Peki Türkiye'de Bitcoin nereden alınır ve nasıl satılır? Bitcoin kripto para birimine yatırım yapmak güvenilir midir?

Bitcoin Nasıl Alınıp Satılır?


Bitcoin üzerinden al sat yapabilmek ve bu şekilde kazanç elde edebilmek için öncelikle dijital bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Dijital cüzdan adı verilen bu ekipmanlar, bilgisayarların hard diskinde Bitcoin depolanabilmesini sağlayan yazılım temelli cüzdan olabilirken aynı zamanda web tabanlı bir cüzdan servisi de olabilmektedir. Bu cüzdanlar, dünyanın her yerinden belirli internet sitelerine bağlanan kripto para yatırımcıları arasında alınıp satılabiliyor. Kripto para piyasaları sektöründe en çok tercih edilen ve güvenilir bulunan söz konusu değiş tokuş platformlarından bazıları; Koinim.com Paribu.com ve BTCTurk.com gibi internet siteleridir. Bu siteler aracılığıyla dijital cüzdan oluşturabilir ve Bitcoin al sat işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Bitcoin Nereden Alınır?


Bitcoin satın almak için dijital ya da sanal cüzdan gerekmektedir. Sanal cüzdanınızı akıllı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet üzerinde bulunan web servislerinin hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Kişi başına sahip olunması gereken cüzdan sayısı sınırlı değildir. Bu sebeple istediğiniz kadar sanal cüzdan oluşturabilirsiniz.

Bu cüzdana TL transferi yaptıktan sonra koinim.com, paribu.com ve btcturk.com gibi web sitelerinden kolaylıkla Bitcoin satın alabilirsiniz. Ancak BTCturk'teki banka limiti 5 bin lira civarında olduğu için  hesabınızdan en az 5 bin lira çekmeniz gerekecektir. Koinim ve Paribu platformları ise daha çok küçük yatırımcılara hitap etmektedir. Söz konusu platformlarda minimum çekme limiti 10 TL'dir.

Bitcoin Güvenilir Mi?


Bitcoin kendi doğası gereği sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Dolayısıyla sahip olduğunuz sanal cüzdanınızın şifresini çaldırmanız veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi olumsuz durumlar dışında sistemin herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bu durum da gerçek hayatta sahip olduğunuz cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki kez harcanması mümkün değildir. Dijital paranın size ait olduğunu ve daha öncesinde başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilmektedir. Bu sebeple kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün olmamaktadır.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER