Bitcoin Safiye; Polis Savcı Hakim Doktor İşçi Demedi 400 Milyonluk Vurguna İmza Attı

Aydın'da ikamet eden Safiye Gökçe Y., kendisini ekonomist-broker olarak tanıtarak, çeşitli meslek gruplarından 40 kadar kişiyi 600 Bitcoin dolandırdı. Kadının hesabındaki Bitcoin tutarı duyanları şoka uğrattı...

Bitcoin Safiye; Polis Savcı Hakim Doktor İşçi Demedi 400 Milyonluk Vurguna İmza Attı

Son yıllarda dijital para birimleri arasında en popüler para birimi konumuna yükselen Bitcoin bu defa bir dolandırıcılık vakası ile gündeme geldi. Aydın'da yaşanan olayda, kendisini ekonomist-broker olarak çevresine tanıtan bir kadının, çevresindeki insanlardan 600 Bitcoin topladıktan sonra kayıplara karıştığı öğrenildi.

Muayene Olmaya Gitti, Doktoru Dolandırdı

Safiye Gökçen Y. adlı bir kadın, 2 yıl önce eşinin Aydın ilinde bulunan bir jeotermal enerji santralinde işe başlaması üzerine Adana'dan Aydın'a taşındı. Eşiyle birlikte taşeron şirket kuran ve JES için işçi bulan kadın, sağlık kontrolü için Aydın Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada tanıştığı doktora ekonomist-broker olduğunu söyleyen kadın, doktoru kendisi üzerinden Bitcoin yatırımı yapması için ikna etti.

Doktora yatırımına göre kâr payı öneren dolandırıcı kadın, yeni kişiler getirmesi halinde doktora komisyon ödeyeceğini söyledi. Safiye Gökçen Y. burada kurduğu Bitcoin sahtekarlığı ağına zaman içinde aralarında asker, polis, hemşire, akademisyen gibi 40 kişinin bulunduğu bir kitleden 600 Bitcoin toplamayı başardı.

Bitcoinlerle Sırra Kadem Bastı

Sayife Gökçe Y. yaklaşık 400 milyon TL değerindeki Bitcoinleri aldıktan sonra kayıplara karıştı. Önce doktor daha sonra da asker, mühendis ve polis dolandırıldığını anladı. Yaklaşık 2 ay önce sırra kadem basan kadının telefonlarını da cevaplamaması ile dolandırıldıklarının farkına varan Bitcoin kurbanlarından 28 kişi savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

Bitcoin Safiye'nin daha önce birlikte çalıştığı kişilerle birlikte çeşitli web siteleri açarak insanları ağına düşürdüğü ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde kadının şu anda sahip olduğu Bitcoin miktarının 8.300 olduğu ve giderek arttığı öğrenildi.

"Babamdan Kalan Mirası Bitcoine Yatırdım"

Bitcoin Safiye tarafından dolandırıldığını anlayıp savcılığa suç duyurusunda bulanan ismini vermek istemeyen mağdurlardan birisi yaptığı açıklamada, Safiye Gökçe Y. hastanedeki doktor ve hemşirelerin bazılarını ikna edip Bitcoin satarak, arada kar payı veriyordu. O sıralar bize de babamızdan miras kalmış bir para vardı. Birileri aracılığı ile bunu öğrenmiş. Gelip, bizi buldu. Önce ona güvenmedik. 2 ay peşimizden koştu, bizi ikna etmek için ayrılmadı. İlk olarak 14 bin TL karşılığında bir Bitcoin aldım. Bir süre sonra kâr payı olarak 5 bin TL verdi. Daha sonra bir miktar daha Bitcoin aldık."

Paraya ihtiyaçları olmadığı için Bitcoin Safiye'nin kendilerine ödediği kâr payı ile bir kez daha Bitcoin aldıklarını ifade eden mağdur M.S., 60 Bitcoin alacağım var. Bu da yaklaşık 3 milyon TL'nin üstünde bir para yapıyor. Bir an önce kendisinin yakalanmasını istiyoruz. Yakalandığı an çok sayıda mağdur da ortaya çıkacaktır.

Bankahaberi.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER