Bu Maddeleri Yerine Getirenler Erken Emekli Olabiliyor? İşte Sırasıyla Erken Emeklilik Şartları

Milyonlarca çalışanın en büyük hayali olan erken emeklilik hakkında araştırmalar devam ediyor. Vatandaşlar yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanması gibi haklardan yararlanarak erken emekli olabiliyor...

Bu Maddeleri Yerine Getirenler Erken Emekli Olabiliyor? İşte Sırasıyla Erken Emeklilik Şartları

Çalışanların en büyük hayali olarak öne çıkan erken emeklilik milyonlarca kişinin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Uzun yıllar boyunca çalışarak ülke ekonomisine katkıda bulunan vatandaşlar emekli olduklarında SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı üzerinden aylık alabiliyor. Emekli maaşlarının başlaması içinse birtakım şartlar bulunuyor. Kurumlar tarafından belirlenen yaş ve prim şartlarının tamamlanmaması halinde emekli olmak bir hayal olarak kalıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar, EYT hakkında yeni düzenlemeler yapılmasını beklerken, emeklilik şartlarını tamamlama konusunda prim eksiği olanlar ise bazı borçlanmaları yerine getirerek erken emekli olabiliyor.

EYT Dışındakiler De Erken Emekli Olabilir

Kadın çalışanlarda 6 yıla kadar erken emeklilik şansı bulunuyor. Bunun yanı sıra erkek çalışanların da askerlik borçlanması hakkı bulunuyor. Erkekler için erken emeklilikte en büyük avantaj olarak görülen askerlik borçlanması nedir, nasıl kullanılır? Kadınların 6 yıla kadar erken emekli olabilmesinde doğum borçlanması kaç çocuğa kadar kullanılabilir? Yıpranma payı ile erken emekli olmanın şartları neler? İşte sırasıyla erken emeklilik şartları...

1.Yıpranma Hakkı ile Erken Emeklilik

Yıpranma payı ile çalışma koşulları ağır olan mesleklerde çalışanların daha erken emekli olması amaçlanmaktadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda "fiili hizmet zammı" olarak adlandırılan yıpranma payı, diğer mesleklere göre sağlık açısından daha tehlikeli olabilen ve aşırı efor sarf edilen meslekleri kapsamaktadır.

Kanunda yıpranma payı kapsamına alınan mesleklerde çalışanlara çalıştıkları her tam yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı verildiği için, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış sayılmaktadır. Yani normal bir işte çalışanın emekliğinde yılda 360 gün esas alınırken, yıpranma payı kapsamındaki çalışandan 420 ile 540 gün arasında prim ödeme günü esas alınmaktadır.

2. Doğum Borçlanması ile Erken Emeklilik

Doğum sebebi ile çalışma hayatından ayrı kalan kadınların işlerine geri dönmeleri için tanınan doğum borçlanması hakkı sayesinde kadın çalışanlar erken emekli olabilmektedir. 2014 yılında yapılan değişiklikler ile 3 çocuğa kadar çıkarılan doğum borçlanması hakkı ile 3 kez doğum yapan bir kadın sigortalının 2 bin 160 güne kadar borçlanma hakkı bulunmaktadır. Kadınlar sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2 bin 160 günü toplu ödeme ile satın alabilmektedir.

3. Askerlik Borçlanması ile Erken Emeklilik

Erkeklerin de erken emekli olabilmesinde en büyük avantaj olarak görülen askerlik borçlanması sayesinde 1 yıl kadar erken emekli olma imkanı bulunmaktadır. Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay olarak okulda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün olmaktadır. Bu sayede erkekler için bir yıla kadar erken emeklilik imkanı bulunmaktadır.

Bankahaberi.com

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER