Çalışan Emekliler Bu Hakkınızı Almayı Unutmayın!

Resmi verilere göre Türkiye'de yaklaşık 2 milyon emekli bulunuyor. Emeklilerin önemli bir kısmı da çalışma hayatına devam ediyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin kıdem tazminatı hakkını unutmaması gerekiyor...

Çalışan Emekliler Bu Hakkınızı Almayı Unutmayın!

İşçi, memur, esnaf emeklisi demeden milyonlarca emekli, hayat şartlarını daha iyi karşılayabilmek için emekli olduktan sonra da çalışmaya devam ediyor. Ancak bu emeklilerin pek çoğu sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışan emeklilerin iş güvencesi bulunmadığı için, 4857 sayılı İş Kanunu'nda belirtilen ihbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi haklardan mahrum kalıyorlar. Emekli olsun veya olmasın sigortasız işçi çalıştırmanın suç olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. SGK yetkilileri tarafından yapılan denetimlerde sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işveren üzerindeki tüm yaptırımlar, emekli işçiyi sigortasız çalıştıran işverenlere de uygulanıyor.

Emekli 4/A Sigortalı Olarak Nasıl Çalışır?

Emekli bir vatandaş 4/A sigorta grubuna bağlı olarak çalışmaya başladığında iki seçenekten birini tercih etmek zorunda kalıyor. Bunlardan ilki emekli aylığını kestirip normal sigorta primine tabi olması, ikincisi ise emekli aylığını kestirmeden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek çalışmasıdır. Emekli aylığını kestirmeden 4/A'lı çalışanların SGDP ödeme zorunluluğu bulunuyor. SGDP, brüt ücretin %30'u üzerinden alınıyor. Bunun yanında iş kazası veya meslek hastalığı durumunda %2 oranında kısa vadeli sigorta pirimi kesiliyor.

SGDP'nin emekli aylığına hiçbir katkısı bulunmuyor. SGDP ödeyerek çalışmaya devam etmek 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan emeklilere tanınan bir haktır. Bu tarihten sonra çalışmaya başlayanlar gelecekte emekli olduklarında aylıklarını kestirmeden hiçbir işte çalışamayacaklar. SGDP ödeyerek emekli aylığını kestirme hakkından yararlanamayacaklar.

Emekli Sigortalı Kıdem Tazminatını Nasıl Alır?

Kıdem tazminatı işveren tarafından yapılan işten çıkartılma, emeklilik ve ölüm hallerinde ödenmektedir. Evlenen kadın işçiler ve askere giden işçiler de kıdem tazminatını alarak ayrılabilmektedir. Yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getirenler de SGK'dan yazı almak suretiyle kıdem tazminatını alabiliyor.

İşveren tarafından işten çıkartılan emekli işçiler de diğer işçiler gibi kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Emekli işçinin çalışmaya devam ederken yaşamını yitirmesi durumunda da kıdem tazminatı ailesine ödenir.

Emekli olduğu tarihe kadar olan süreye ait kıdem tazminatını alıp, aynı işyerinde çalışmaya devam eden kişiler, emekli olduktan sonraki sürelere ait kıdem tazminatı haklarını tehlikeye atıyor. Bu yüzden kıdem tazminatını almadan emekli aylığı bağlatıp SGDP ödemek suretiyle aynı iş yerinde çalışmaya devam edilmesi durumunda, emekliler diledikleri zaman kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilirler. Bu durumda hem emeklilik öncesi hem de emeklilik sonrası sürelerin tamamına ait kıdem tazminatı alabilirler.

Emekli işçiler 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24. maddesinin 1. fıkrası gereğince sağlık sebeplerini öne sürerek iş sözleşmesini sonlandırabilir. Uzun süreli tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olan emekli işçiler, sağlık kurulu raporu ile sözleşmeyi feshetmek suretiyle işverenden kıdem tazminatını talep edebilirler.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER