Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dikkat Çeken Faiz Açıklaması

Beştepe'de düzenlenen 2019 yılı değerlendirme toplantısında mikrofon başına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararlı ve güçlü bir duruşla döviz kurunu istikrarlı bir çizgiye oturttuklarını belirterek faizi kademeli olarak indirdiklerini kaydetti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dikkat Çeken Faiz Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2020 yılının ilk Para Politikaları Kurulu toplantısından önce 2019 yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik durum ve faiz politikasına ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Faizin kademeli olarak aşağı inmesi için gerekli adımları attıklarını kaydeden Erdoğan, "İnmesi gerekir dedik ve indi, iniyor. Hem gösterge faizlerinde, hem piyasa faizlerinde ardı ardına indirimler yapılıyor." açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin bir önceki yıl sonuna kıyasla bugün ticari kredilerde 15 puan, konut kredilerinde 15 puan, ihtiyaç kredilerinde ise 18 puan gerilediğine dikkat çekti.

"Ülkemizi Yeniden Yükselişe Geçirdik"

2019 yılı ekonomik değerlendirmesini yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel düzeydeki belirsizlikler ve spekülatif saldırılar karşısında kararlı ve güçlü duruşlarını bozmadıklarını belirterek "2019'da ülkemizi yeniden yükselişe geçirdik. Öncelikle, saldırı dalgasının ilk ayağı olan döviz kurunu nispeten istikrarlı bir çizgiye oturttuk." ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz Eylül ayında 2020-2022 dönemini kapsayan Yeni Ekonomik Programı'nın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın temel hedeflerinin, fiyat istikrarı, finansal istikrar ve cari işlemler dengesinde elde edilen kazanımların korunup geliştirilmesi olduğunu vurguladı.

İktidarda oldukları 17 yılın genel görüntüsüne de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "17 yıllık sürecin ekonomide hedeflerimizin çok da gerisine düşmediğimize işaret ediyor. 2003 yılından önceki 16 yılda, yıllık enflasyon ortalaması yüzde 68,7 seviyesindeyken, 2003 yılından bu yana yıllık enflasyon ortalaması yüzde 10,3 olarak gerçekleşti. Tüm sıkıntılara rağmen 2019 enflasyonu da yüzde 11,8 oranıyla bu genel görünümün çok dışında kalmadı." dedi.

Borsada Rekor Kırıldı

Para ve maliye politikalarını, güçlü eşgüdüm ve yapısal reformlar ile tahkim ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı konuşmasında ayrıca Yeni Ekonomi Programı'na göre enflasyonunu 2020 yıl yüzde 8,5'e, program dönemi sonunda yani 2022 yılında ise yüzde 4,9'a düşmesini hedeflediklerini açıkladı. İVME finansman paketi kapsamında 2019 yılında firmalara yaklaşık 48 milyar liralık kredi fırsatı verdiklerini kaydeden Erdoğan, "Bu kapsamda 65 binin üzerinde kredi adedine ulaşılarak, 29 milyar liradan fazla kredi tahsisi gerçekleştirildi." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) altın dahil toplam rezervlerinin 105 milyar doların üzerine çıktığını hatırlatan Erdoğan ayrıca Borsa İstanbul'un 2003 yılında 10 bin 600 olan kapanış endeksinin geçtiğimiz gün 121 bini bularak tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını ve rekor kırdığını ifade etti.

Uluslararası alanda yatırımların dünyada azalmaya başladığı dönemde, Türkiye'nin bu konuda oldukça iyi bir konuma sahip olduğunu ve bu ayrıcalıklı konumunu koruduğunu kaydeden Erdoğan, 2003 - 2019 arası dönemde Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımların toplamının 217 milyar doları aştığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER