Daha Az Doğal Gaz Faturası Ödemek İçin Uzmanından Tavsiyeler

Türkiye'de yıllar içinde doğal gaz kullanım alışkanlıklarının nasıl değiştiğini anlatan PALMET Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, 15 yıllık sektör deneyimi ile daha az doğalgaz faturası için tavsiyelerde bulundu...

Daha Az Doğal Gaz Faturası Ödemek İçin Uzmanından Tavsiyeler

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte kombiler de yavaş yavaş yakılmaya başladı. Yurdun doğu kesimlerinde kombiler harıl harıl yanarken, batı kesimlerinde ise kış mevsimine hazırlıklar devam ediyor. Bu yıl doğal gaza peş peşe zam yapıldı. Doğalgazda kümülatif artış %37'nin üzerine çıktı. Vatandaşın cebinden bu kış geçen seneye göre ısınma sebebi ile çok daha fazla para çıkacak. Hal böyle olunca başta ekonomik durumu iyi olmayanlar olmak üzere halkın büyük bir çoğunluğu zorunlu olarak tasarrufa yönelmek durumunda kalacak.

Doğal Gaz Faturasının Az Gelmesi İçin Ne Yapmalı?

Vatandaş nasıl tasarruf ederek doğal gaz faturasının az gelmesini sağlamalı? Bu sorunun yanıtı, 15 yılını doğal gaz sektöründe geçirmiş bu yönüyle de doğal gaz abonelerinin tüketim alışkanlıklarına hakim olan uzman tarafından verildi. Gebze ve Erzurum illerinde şehir içi gaz dağıtımını sürdüren PALMET Enerji'nin patronu Doğanay Samuray, enerji tasarrufunda ilk olarak yalıtım meselesine dikkat çekti. 

Samuray, gerek duvarlarda gerekse de pencerelerde ısı yalıtımının çok önemli olduğunu belirtti. "Bina yalıtımı ısı kaybının ciddi biçimde önüne geçer" diyen enerji uzmanı, bu sayede vatandaşın daha az doğal gaz tüketimi yapacağından faturaya daha az para ödeyeceğini belirtti.

Aç - Kapa Yapılmamalı

Doğanay Samuray, kış mevsiminde özellikle tasarruf yapmak amacıyla kombinin kapatıldığını belirterek, pek çok vatandaşın gece yatarken kombiyi kapatıp sabah açtığını söyledi. Bu durumun tasarruf ettirmenin tam tersine aç - kapa ile vatandaşların daha çok doğal gaz sarfiyatı yaptıklarına dikkat çeken Samuray, kombinin her zaman ekonomi konumunda tutulması gerektiğini ifade etti.

Peki vatandaşlar oda sıcaklığını kaç dereceye ayarlamalı? Samuray, 21 ile 24 derece arasının konfor sıcaklığı olarak ölçüldüğünü söyleyerek "Vatandaş kombilerini bu derecelere göre ayarlayabilir. Bu düzeyler gayet normaldir ve yakıt israfını önleyecek sıcaklıklar olarak bilinmektedir." dedi.

Kalorifer Peteklerinin Önü Kapatılmamalı

Vatandaşların mutlaka kalorifer peteklerinin önünü kanepe, perde veya başka bir eşya ile kapatılmamasının da önemli olduğunu aktaran Samuray, bu şekilde engellemelerin yapılmaması gerektiğine dikkat çekti. "Isı odaya herhangi bir nesne tarafından engellenmeden dağılsın. Yoksa, yanan gazın ısı anlamında faydası son derece az olur." açıklamasında bulunan Doğanay Samuray, özellikle kombi seçiminde de tasarruf modları bulunan modellerin önemli olduğunu kaydetti.

"Vatandaş Doğal Gaz Kullanmayı Öğrendi"

Samuray, Türkiye'de doğal gaz kullanma alışkanlıklarının yıllar içinde değiştiğini belirterek vatandaşların doğal gaz kullanmayı öğrendiğini ifade etti. Daha önceden konutlarda ortalama yıllık tüketim miktarının 2 bin metreküp olduğunu belirten Samuray, bu tüketimin yıllar içinde azalarak ortalama bin 200 metreküpe kadar gerilediğini hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER