Devlet Desteği ile İşyeri Kurmak İçin Nasıl Yol İzlenmelidir?

Devletin resmi kurumları aracılığıyla üretimdeki etkinliğin artması amacıyla ticareti canlandıracak işletmeler için girişimci kredisi destekleri sunulmaktadır. Tamamen geri ödemesiz (hibe) ya da kredi destekleri hakkında detaylar yazımızda...

Devlet Desteği ile İşyeri Kurmak İçin Nasıl Yol İzlenmelidir?

Devletin iç piyasada ekonomik hareketliliği artırmak ve üretime katkı veren, istihdam desteği sunarak işsizliği azaltan küçük çaplı işletmeler için girişimci kredisi verdiği, günümüzde hemen hemen herkes tarafından iyi bilinen bir konudur. Yeni işletmelerini açacak girişimcilere devletin sunduğu maddi imkanlar hibe yani karşılıksız finansman desteğinin yanı sıra çok düşük faizli ve uzun vadeli işletme kredileri şeklinde kamuoyunun kullanımına sunulmaktadır.

Bu alanda devletin en önemli hizmet kurumlarının başında KOSGEB gelmektedir. KOSGEB tarafından yeni kurulan işletmelere ya da mevcut durumda işletmelerini büyütmek isteyen işyeri sahiplerine hibe ve faizsiz kredi desteği sunulmaktadır. Devlet desteği ile iş kurmak için yapılması gerekenler, KOSGEB'in belirlemiş olduğu şartlara uymaktan ve yasal prosedürlere uygun hareket etmekten geçmektedir.

KOSGEB'ten Hibe ve Faizsiz Kredi Kullanımı

İşyeri kurmak isteyen girişimcilerin yanı sıra herhangi bir sektörde halihazırda ticari faaliyetlerine devam eden şirketler de KOSGEB'in sunduğu maddi desteklerden yararlanabilmektedir. KOSGEB desteği ile yeni bir işletme kurmak isteyen bir girişimciyseniz uygulamanız gereken yasal prosedür oldukça basit ve anlaşılırdır. KSOGEB aracılığıyla maddi destekten yararlanarak işletme kurmak isteyenlerin izlemesi gereken süreç genel olarak şu şekilde ilerlemektedir:

  • KOSGEB'e belirlenen usule göre başvuru yapmak,
  • KOSGEB'in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılmak,
  • Eğitime devam zorunluluğunu aksatmadan eğitimden başarılı bir şekilde mezun olmak,
  • KOSGEB kapsamında işyeri projesini hazırlamak,
  • İşletmenin kuruluşunu gerçekleştirmek, işletme masraflarını listelemek,
  • Masrafları KOSGEB'e ibraz etmek ve
  • KOSGEB'ten masrafların tutarını kredi ya da hibe olarak temin etmek

Görüldüğü gibi oldukça basit ve hızlı bir şekilde gelişen prosedürü bulunan KOSGEB faizsiz kredi ve hibe başvurularına, kendi işini kurmak isteyen tüm işletmeciler başvurabilmektedir. Girişimcilik eğitimi almak için herhangi bir yaş şartı ya da ücret ödeme koşulu gibi şartlar aranmamaktadır.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kurumuna girişimcilik kredisi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Başvuru yapmadan önce herhangi bir işletmenin kurulmamış olması önemlidir. Eğer bir işletme kurarken yani kendi şirketinizi açarken, KOSGEB kredi ve hibe desteklerinden faydalanmak istiyorsanız ilk olarak mutlaka KOSGEB başvurusunu gerçekleştirip uygulamalı girişimcilik eğitimden mezun olarak sertifika almanız gerekmektedir. Bu şarta uygunsanız eğer KOSGEB'e başvuruda bulunabilirsiniz. Kuruma yapılan başvurular için il veya ilçe müdürlüklerine kimliğiniz ile gitmeniz yeterlidir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB hibe ve kredi destekleri arasında en çok merak edilen konulardan biri de kurum tarafından girişimcilere verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"dir. Bu kurs KOSGEB başvurusu yapıldıktan sonra gelen sürece bağlı olarak yetkililer tarafından kaydınızın yapıldığı ve katılmak zorunda olduğunuz bir eğitimdir. Eğitimden başarılı olunduktan sonra bitirme sertifikası alınır. Bu sertifika hibe ya da kredi için zorunludur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER