Dikkat! Çalışan Annelere Her Ay 1300 TL Destek!

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği destekli hayata geçirilen projede Ankara, İstanbul ve İzmir'de 3 bin 700 kadına, 31 aya kadar ayda 1300 TL çocuk bakım desteği sağlanacak. Projenin başvuru tarihi belli oldu...

Dikkat! Çalışan Annelere Her Ay 1300 TL Destek!

Türkiye ekonomisinde sürdürülen iyileşme çalışmalarına rağmen kadın istihdam oranında dünya ortalamasının bir hayli geride kalınmasının üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) harekete geçti. Kadınların iş hayatlarına devam etmesinin önündeki en bariz engellerden biri de çocuk bakımı olarak biliniyor. Doğum yapan kadınları, çocukları belirli bir yaşa gelinceye kadar iş hayatının dışında kalıyor. Bu kapsamda SGK, kadınları yeniden iş yaşamına çekebilmek ve kadın istihdam oranının mevcut durumdaki %29 seviyesinden yukarılara taşımak için bir süredir çeşitli projeler yürütüyor.

SGK'lı Çalışan Annelere Çocuk Bakım Desteği

Avrupa Birliği (AB) katkısıyla daha önce hayata geçirilen projelerde 5 bin kadına destek sağlandı. Yine aynı proje kapsamında 5 bin kadın bakıcı da proje kapsamında istihdam edildi. Bu projelerin yanı sıra şimdi iki yeni program uygulamaya konuldu. İlk etapta Ankara, İstanbul ve İzmir'i kapsayan projeye göre çalışan anne desteği ve bakıcı eğitim teşviki sağlanacak.

Doğum sonrası işine geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmak isteyen annelere ayda 200 Euro karşılığı bin 300 TL destek verilecek. Destek en az 32 ay sürecek. Projeden 32 ay yararlanan çalışan bir anne, bu süreçte toplam 6400 Euro yani 42 bin lira destekten yararlanacak. Proje kapsamında 3 bin 700 anneye toplam 26 milyon Euro mali destek sağlanması öngörülüyor.

Destekten Yararlanma Şartları Neler?

Ayda bin 300 TL çocuk bakım desteğinden yararlanma şartları şunlardan oluşuyor:

  • Destek 36 ayı dolduruncaya kadar yapılacak ödemelere başlandığı tarihten çocuğun en az 245 aydan küçük olması şartı aranıyor. Yani  projeye başvuru tarihi itibarıyla çocuğun 0-24 ay arasında olması gerekiyor.
  • Destekten yararlanmak isteyen kadının ve bakıcının Ankara, İstanbul, İzmir kentlerinde ikamet etmesi gerekiyor.
  • Anne ile çocuğunun aynı evde oturması ve anne bekar ise çocuğun vekaletinin kendisinde olması gerekiyor.
  • Annenin en geç kesin kayıt tarihinde bir işverenin yanında 4A statüsünde sigortalı olarak ve tam zamanlı çalışması gerekiyor. (Part time ve banka sandıklarına tabi çalışanlar yararlanamaz.)
  • Bakıcının 18 yaşından büyük kadın olması, anne veya baba ile birinci derece akrabalığının olmaması gerekiyor. Bakılı yatılı kalacak ise üçüncü dereceye kadar akraba olmaması koşulu bulunuyor.
  • Annenin bakıcıyı sigortalı olarak çalıştırması ve en az asgari ücret üzerinden ücret ödemesi gerekiyor.

Bakıcıyı asgari ücret üzerinden sigortalı çalıştıran annelerin 2019 yılı itibarıyla toplam ödedikleri ücret 3 bin TL'yi buluyor. Ev hizmetlerinde çalışanların ücretlerinden vergi kesilmediği için bakıcıya kalan net ücretler de 2 bin 20 TL yerine 2 bin 175 TL oluyor. Projeyle ilgili tüm bilgilere www.sgkegitimlibakici.org adresinden ulaşılabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER