Doğal Gaz Faturalarınız Yüksek Mi Geliyor? En Ekonomik Isınma Yöntemi Hangisi?

2019 yılı itibarıyla elektrik ve doğal gaza kademeli olarak yapılan artırımlarla birlikte toplamda %30'u aşan zam yapıldı. Bu zamların ardından yüksek gelen doğal gaz faturaları vatandaşları isyan ettirdi. Yüksek fatura ödeyenler için en ideal ısınma yöntemi hangisi?

Doğal Gaz Faturalarınız Yüksek Mi Geliyor? En Ekonomik Isınma Yöntemi Hangisi?

Geçtiğimiz yıl içinde elektrik ve doğal gaza toplamda yüzde 30 oranında zam yapıldı. Bu açıdan bakıldığında geçen yıl aynı miktarda tüketim yapan vatandaşın 100 lira ödediği faturalar, bu yıl 130 liraya yükselmiş oldu. Son dönemde hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle kasım ayına kadar doğal gaz kombilerini yakmayanlar, ocak ayından itibaren yüksek faturalarla karşılaşınca büyük şok yaşadı. Tüketiciler geçtiğimiz yıla oranla oldukça yüksek gelen doğal gaz faturalarının ardından isyan etme noktasına geldi.

Doğal Gaz En Ucuz Isınma Yöntemi

2019 yılının ocak ayında 200 lira doğal gaz faturası ödeyeni bir tüketici, bu yıl aynı tüketim miktarı ile ocak ayında 260 lira fatura ödeyince tepki göstermeye başladı. Sosyal, görsel ve yazılı medyada yeniden en az 20 yıl önceki, soba yakma yöntemleri anlatılmaya ve vatandaşların sobaya dönüş yaptığı iddiaları ortaya atılmaya başlandı. Peki en ucuz ısınma yöntemi hangisi?

Yapılan hesaplamalar ve değerlendirmelere göre doğal gaz kullanımına yapılan zamlara rağmen, doğal gazın en ucuz ısınma yöntemi olduğu ortaya çıktı. Doğal gazın ulaşamadığı bölgelerde hala merkezi sistemle veya bireysel ısıtma yapan evlerde odun ve kömür almak, taşımak, depolamak, sobayı tek odada yakmak gibi zahmetli metotlar bile doğal gaz ile ısınmanın birkaç katı faturayı ödemeyi gerektiriyor.

Kömürle ısınan evde her ay termosifon ve mutfak ocağına alınması zorunlu olan tüp de fatura masraflarına dahil edildiğinde kömürle ısınan evlerdeki elektrik hariç tüketilen enerji bedelinin 14 bin lira seviyesine ulaştığı görülüyor. Öte yandan mazotlu merkezi sistemde ise yıllık gider 15 bin lirayı bulurken, doğal gaz ile mutfak ve banyo dahil bedel 3500 liraya civarına kadar çıkabiliyor.

Doğal Gaz ve Kömürden Hangisi Ekonomik?

Türkiye ortalaması alındığında ideal ısınma için aylık yarım ton kömür, 250 kilogram odun ihtiyacı söz konusu oluyor. Kömürün tonu 1.500, odunun tonu ise 1000 liradan satılıyor. Araştırmalara göre kış boyunca yaklaşık 3 ton kömür, 1,5 ton odun tüketilen bir evin bu iki kalemde gideri toplamda 6 bin lirayı buluyor. Mutfak ve banyoya birer tüp hesabı ile 24 adet tüpe ihtiyaç duyulacağından bu giderlerle birlikte toplam tutar 8 bin 780 lira oluyor.

Daire büyüklüğü ve ideal ısınma şartlarına göre beş aylık periyotta 600 lira doğal gaz faturası ödeyen bir dairenin beş aylık doğal gazı 3 bin lira ediyor. 2 ay 100'er lira, kalan beş ay için 40'ar liralık fatura ödenildiği düşünüldüğünde yıllık doğal gaz bedeli 3.400 lira oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER