Dolar 6 TL Olacak Mı?

Dolar kurunda yükseliş trendi hızla devam ediyor. Geçtiğimiz gün 5.90 seviyelerini zorlayan doların 6 TL olup olmayacağı merak ediliyor. Analistler için direnç noktası olarak görülen bu seviye kırılacak mı? Dolar yükselmeye devam eder mi?

Dolar 6 TL Olacak Mı?

Dolar / TL paritesinde hareketli dakikalar yaşanıyor. Geçtiğimiz gün kapanışta 5.92 seviyelerine kadar tırmanan ve yükseliş trendini devam ettiren doların 6 TL olup olmayacağı merak konusu haline geldi. Çeşitli iş sektörlerinde de endişeyle takip edilen doların yükselişi vatandaşların kara kara düşünmesine neden oluyor. Peki dolar son dönemde neden yükseliş trendine girdi? Doların yükselmesini tetikleyen piyasalardaki gelişmeler neler?

Dolar Neden Yükseliyor?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz hafta açıklanan politika faizi indiriminin ardından bankaların müşterilerine sundukları mevduat faizleri de ciddi oranda düşmüştü. Hatta enflasyon rakamlarının altına kadar inen mevduat faizleri, vatandaşların bankalardaki parasının erimesine neden oluyordu. Bunun üzerine TL varlıklarını dolara taşıyan vatandaşlar birikimlerini dolar hesabı açarak güvence altına almak için harekete geçti. Dolara artan talebin, son dönemde doların yükseliş trendine girmesinde çok önemli bir etki gösterdiği belirtiliyor.

Bunun yanı sıra siyasi gelişmeler de doların yükselişini tetikleyen nedenler olarak öne çıkarılıyor. Özellikle dolar / TL paritesindeki gelişmeleri yakından takip eden analistler, Türkiye ile ABD arasında son dönemde yine elektriklenen ikili ilişkilerin doların yükselişine neden olduğu görüşünde fikir birliğine varıyor. Hatta son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a verdiği sert yanıtların doların yükselmesinde etkili olduğu belirtiliyor. ABD’nin ülkemizde Kürecik ve İncirlik’te bulunan askeri üslerinin kapatılması tehdidi dolar kurunun hızla yükselişini tetikleyen sebepler arasında gösteriliyor.

Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Geçtiğimiz gün hızlı bir yükseliş trendine giren dolar / TL paritesinde, analistler ilk olarak 5.90 seviyesini direnç noktası olarak göstermişlerdi. Vatandaşların dolar bazlı mevduat hesaplarına hücum etmesinin ve siyasi açıklamaların yarattığı kriz ortamının ardından doların 5.90 direnç noktasını kırması sadece dakikalar içinde gerçekleşti. Bu gelişmeyle birlikte analistler bir sonraki direnç noktasının 5.92 olacağını ifade etmişti. Ancak geçtiğimiz işlem gününün kapanışında dolar 5.92 olarak belirlenen ikinci direnç noktasını da kırmayı başardı.

Bu gelişmelerin ardından doların 6 TL seviyesine çıkıp çıkmayacağı merak konusu haline geldi. Analistler Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz indiriminin ardından reel faiz tarafında rekabetçi görünümünü kaybeden TL varlıklarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte 5.92 seviyelerine tırmandığını hatırlattı.

Doların 6 lira seviyesini test edip etmeyeceği merak edilirken faiz indiriminin doların yükselmesine neden olmasının ardından Merkez Bankası’nın piyasalara nasıl müdahalede bulunacağı da merak konusu oldu. Dolar bugün 09:21 itibarıyla 5.9202 seviyesinde dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER