Dolarda 5.71 Tarihi Pivot Oldu, Peki Dolar Yıl Sonu Ne Olur?

Dolarizasyonun yatay bir seyre girdiğini belirten Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, TL varlıklarının arttığını ifade etti. TCMB yıl sonu TÜFE tahminini 1.9 puan düşürse de kurda anlamlı bir hareket olmadı. İşte yıl sonu dolar tahmini...

Dolarda 5.71 Tarihi Pivot Oldu, Peki Dolar Yıl Sonu Ne Olur?

Dolar / TL paritesinde 5.70 - 5.75 arasındaki seyir devam ediyor. Dün açıklanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu'nun ardından dolar kurunda ciddi bir artış yaşanmadı. 1 Kasım Cuma sabahı dolar 5.7098 TL'den el değiştiriyor. Haftanın son işlem gününde güncel dolar rakamları ne durumda? Dolarda yıl sonunda düşüş bekleniyor mu? İşte merak edilen dolar kuru sorularının yanıtları ve güncel dolar kuru yıl sonu tahmini...

Enflasyon Raporu Doları Etkilemedi

Dolar kuru bir süredir sıkıştığı 5.70 - 5.75 TL arasındaki sakin seyrine devam ediyor. Dün kamuoyuna duyurulan enflasyon raporunda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, enflasyon tahminini bu yıl için 1.9 puan aşağı çekip, faiz indiriminde de alanın azaldığı mesajını vermişti. Piyasalarda gözler bu açıklamanın ardından enflasyon verisi ile Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak kararlara çevrildi.

Dolar / TL paritesi Fed'in faiz kararı sonrası sığ piyasada 5.69 TL seviyesini görse de bu seviyede kalıcı olamadı. 5.70 TL seviyesinin hemen üzerindeki dar bantta dalgalı seyrine devam eden dolar 1 Kasım 2019 Cuma günü sabahı 5.71 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

TCMB Başkanı Uysal Enflasyon Raporunu Açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Uysal'ın açıklamalarına göre Türkiye'de kredi mevduat faizleri belirgin olarak geriledi ve kredi büyümesi hız kazandı. Enflasyondaki düşüş eğilimi ile birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğini aktaran Uysal, yatırımların zayıf seyrini koruduğunu, net ihracatın ise büyümeye katkısının azalarak devam edeceğini öngördüklerini kaydetti.

Enflasyon seviyelerinin ekim ayı itibarıyla da tek hanede kalacağını ifade eden Murat Uysal, yılın son iki ayında ters baz etkisi ile bir miktar yükselebileceğini öngördüklerini ifade etti. 2019 yıl sonu tahminlerine göre enflasyon rakamlarını %12 seviyesinde belirlediklerine dikkat çeken TCMB Başkanı Uysal, 2020 yılı sonu enflasyon tahmini olan %8,2 seviyesinin değişmediğini söyledi.

TL'ye Geçiş Başladı

Ekonomide elde edilen son dönemdeki kazanımlara rağmen tartışılan dolar seviyesinde sonunda artış trendi durdu ve Türk Lirası varlıklara geçiş hız kazanmaya başladı. 2019'un son Enflasyon Raporu'nun açıklanması ile birlikte Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal son dönemde yurt içi yerleşiklerin tercihlerini TL'den yana yapmaya başladıklarına dikkat çekti.

"Dolarizasyonda çok ciddi bir çözülme yok ama yatay bir seyre girdi. Yeni mevduat artışlarının ağırlıklı Türk Lirası tarafında olduğunu gözlemliyoruz" açıklamasında bulunan TCMB Başkanı Murat Uysal, yıl sonu enflasyon tahminini %12 seviyesine düşürdü.

Bankahaberi.com

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER