Emekli Maaşlarına Zam! Yeni Emekli Maaşları Belli Oldu İşte 2020 Yılı Emekli Maaşları Listesi

Emekliye müjde! Ocak ayında maaşlara zam yapılacak. Çalışanlar gibi milyonlarca emekli 2020 yılında maaşlara yapılacak zammı merak ediyor. İşte yeni emekli maaşlarına yapılacak zam oranları...

Emekli Maaşlarına Zam! Yeni Emekli Maaşları Belli Oldu İşte 2020 Yılı Emekli Maaşları Listesi

Çalışanlar kadar milyonlarca emekli vatandaş da 2020 yılında maaşlara yapılacak zamları merak ediyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, 2020 yılında maaşlara yapılacak zam oranları hakkında dikkat çekici değerlendirmede bulundu. Erdem, emeli vatandaşların yanı sıra memurların, yaşlıların, engellilerin ve evde yakınına bakanların eline geçecek zamlı maaş oranları hakkında muhtemel tahminler yaptı. Vatandaşların merakla bekleyişi devam ederken 2020 yılının Ocak ayında kim ne kadar maaş alacak? Yaklaşık 12.5 milyon emekliyi ilgilendiren maaşlar ne kadar zamlanacak? SSK ve Bağkurluların maaşlarında ne kadar zam yapılacak? İşte emekli ve çalışan maaşları hakkında yeni yılda yapılması muhtemele zam oranları ve değerlendirmeleri...

Emekliler Ne Kadar Maaş Alacak?

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Ekrem, 2020 yılının Ocak ayından itibaren maaşlara yapılacak zamlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılına girilmesi ile birlikte emekli veya çalışan fark etmeksizin hemen herkesin geliri artacak. SSK ve Bağkur emeklilerine bir önceki 6 aylık dönemden belirlenen enflasyon oranında zam yapılacak. Memurlara ve memur emeklilerine ise %4 oranında zam ve 2019 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı %5'i aşarsa fark verilecek.

Yeni yılda maaş oranlarına yönelik beklenti anketinde yer alan tahminlere göre SSK ve Bağkurluların alacağı zam %7.3, memur ve memur emeklilerinin ise %2,3 enflasyon farkıyla %6,3 olacak. Memur maaşlarında yaşanan artış, bununla birlikte pek çok aylığı da ekleyecek. Bu oranlara göre vatandaşların alacağı yeni maaşlar şu şekilde hesaplandı:

En düşük emekli maaşı 1.268 liraya çıkacak. Taban aylık, 2000 yılından önce emekli olan SSK'lılarda 2 bin 127 lira, memur emeklilerinde ise 2 bin 681 TL olacak.

Memur maaşlarına zam ve enflasyon farkı yansıtılırken, aile yardımlarında da artış olacak. Eşi çalışmayan, 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan memura ödenen tutar 433 liradan 481 liraya çıkmış olacak.

Emekli doktorlara her ya yapılan ek ödemeler artacak. Buna göre uzman doktorların aylık ek ödemesi 2 bin 502 lira, uzman olmayanların da 1.913 TL'ye ulaşabilecek.

Yeni yılda 65 yaş aylığına da zam yapılacak. Mevcut durumda 637 TL olan 65 yaş maaşı 677 liraya yükselecek.

Evde bakım aylığı 1.471 liraya kadar çıkabilecek.

Yeni yılda %40 ila %69 engeli olan vatandaşların engelli maaşları 541, %70 ve üstü engelli olanlarınki ise 811 TL'ye çıkacak.

Asgari Ücretler Artacak

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren asgari ücret de artacak. Bu ücret için pazarlık süreçleri Aralık ayı itibarıyla başlayacak. Asgari ücret tutarındaki değişim pek çok ödemeyi de ekleyecek. Tüm çalışanlara ödenen asgari geçim indirimi (AGİ), en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı gibi tutarlar da zamlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER