Emeklileri Sevindiren Son Dakika Gelişmesi! Maaş Farkı Ödemeleri Başladı

Türkiye'deki milyonlarca emekli vatandaşı sevindiren son dakika gelişmesi yaşandı. Ajanslara düşen habere göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memur emeklisi vatandaşların maaş farklarının bugünden itibaren ödeneceğini duyurdu. İşte detaylar...

Emeklileri Sevindiren Son Dakika Gelişmesi! Maaş Farkı Ödemeleri Başladı

Emeklilerin yüzünü güldüren açıklama bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Uzun bir süredir maaş farkı hakkında haberleri yakından takip eden Türkiye'deki milyonlarca memur emeklisi vatandaş, bugün itibarıyla maaş farklarına kavuşmaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, memur emeklilerine maaş farkları ödenmeye başladı. Son dakika haberi olarak ajanslara düşen gelişmeye göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk memur emeklilerinin maaş farklarının bugünden itibaren ödenmeye başlanacağını duyurdu.

Kim, Ne Zaman Alacak?

Vatandaşlar 2020 yılı maaş farklarını ne zaman alacağını merak konusu haline getirdi. 4A'ya bağlı (eski SSK) emekli vatandaşların maaşları 26 Ocak tarihine kadar ödeneceği bildirildi. Öte yandan 4B sigorta grubuna bağlı (eski Bağkur) emekli vatandaşların ise aylıkları 25 ila 28 Ocak tarihleri arasında ödenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bu kapsamda 2 milyon 274 bin 975 kişiye, toplamda 500 milyon 288 bin 542 lira 74 kuruş tutarında maaş farkı yatırılacağını kaydetti. Peki emekli vatandaşlar maaş farkı olan ek ödemelerini nereden ve nasıl alacak? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, emekli vatandaşları merakla beklediği ek ödemelerin nereden ve nasıl alınacağına ilişkin detaylı bilgiler de paylaşıldı. Ek ödemelerin nasıl alınacağını haberimizde bulabilirsiniz.

Emekliler Ek Ödemelerini Nereden Alacak?

Emekli vatandaşlar ve hak sahipleri, ek ödemelerini aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerinden alabilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize yönelik yapılacak ek ödemelerin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Memur Emeklileri Ne Kadar Fark Alacak?

Enflasyon rakamları geçtiğimiz yılı yüzde 11.84 düzeyinde tamamlarken, haziran - aralık dönemindeki enflasyon ise yüzde 6,5 olarak gerçekleşti. Bu bağlamda memur ve memur emeklileri yüzde 1.5 enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 5.5 maaş zammı almaya hak kazandı. Öte yandan 4A (SSK) ve 4B (Bağkur) emeklisi vatandaşların ise zam oranları yüzde 6.5 olarak kayıtlara geçti.

Toplu sözleşme gereği yüzde 4 zam alan memur emeklilerinin ocak zam oranı yüzde 5.5 olarak belirlendi. Memur ve memur emeklileri zamlı maaşlarını 15 Ocak Çarşamba gününden itibaren aylık aldıkları hesaplarından çekebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER