Enerji Bakanı Dönmez Doğal Gaz Fiyatlarındaki Eleştirilere Yanıt Verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son dönemde vatandaşlar tarafından büyük tepki toplayan doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan artışlara yönelik soru önergesi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Enerji Bakanı Dönmez Doğal Gaz Fiyatlarındaki Eleştirilere Yanıt Verdi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde verdiği soru önergesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan artışın nedenini yanıtlamasını istedi. Çokal yaptığı açıklamasında, 1 Ağustos 2018 tarihinde konutların yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerde yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 oranında zam yapıldığına dikkat çekti.

Zamları Hatırlattı, Bakandan Yanıt İstedi

Bunun ardından 1 Eylül 2018 tarihinde de doğal gaz fiyatlarına yüzde 9 oranında zam yapıldığını belirten İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, "1 Ekim 2018’de doğalgaza bugünden geçerli olmak üzere ‘konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 zam yapıldı. 1 Ağustos 2019’da da konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 14.97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 1.73 oranında zam yapıldı. 31 Ağustos 2019’da doğalgaz fiyatına yüzde 14.90 zam yapıldı" hatırlatmasında bulunarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan artışların nedenini açıklamasını talep etti.

Enerji Bakanı Dönmez'den Fiyat Artış Açıklaması

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal tarafından hazırlanan soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gazın toptan satış fiyatının, güncel alım fiyatlarının, uluslararası ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarına endeksli formüller kullanılarak tüm bu kriterler eşiğinde hesaplandığını belirterek fiyatların artış nedenlerini açıkladı.

Bakan Dönmez, "Fiyatlar, bu formüller kullanılarak geçmiş 6-9 aylık ham petrol ve petrol ürünleri fiyat ortalamasına göre hesaplanmakta olup, kurdaki değişimler, piyasa koşulları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tarife ile ilgili kararları ile alım ve işletme giderleri gibi maliyet unsurlarında yaşanan gelişmelere bağlı olarak değişiklik göstermekte." açıklamasıyla doğal gaz ve elektrik fiyatlarının artışında belirlenen kriterleri sıraladı.

"1 Kasım 2018 tarihi itibarıyla elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere uygulanan doğal gaz toptan satış fiyatlarında yüzde 8.82 oranında, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla abone statüsündeki tüketicilere yönelik doğalgaz toptan satış fiyatlarında yüzde 10 oranında ve 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere uygulanan doğalgaz toptan satış fiyatlarında yüzde 3.03 oranında indirim yapılmıştır." ifadeleri ile doğal gaz fiyatlarında gerçekleştirilen indirimleri sıralayan Bakan Dönmez, bir dağıtım şirketinin gerçekleşen teknik ve teknik olmayan kayıp oranı hedeflenenden yüksek olması durumunda, söz konusu riske şirketin katlandığını bu sebeple de şirketlerin sistem üzerinde yaşadıkları kayıpları azaltmaya yönelik eğilimlerinin arttırıldığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER