Esnaf Ahilik Sandığı Nedir, Ne Zaman Başlıyor?

İflas eden tüccar ya da işyerini kapatan esnafa işsizlik maaşı ödeme uygulaması Esnaf Ahilik Sandığı, 2020 yılı itibarıyla başlıyor. Esnaf Ahilik Sandığı için 1 Ocak'tan itibaren prim toplanmaya başlanacak. İşte detaylar...

Esnaf Ahilik Sandığı Nedir, Ne Zaman Başlıyor?

Hatırlanacağı üzere daha önce 2018 yılında başlaması planlanan ancak bir süre sonra ertelenen Esnaf Ahilik Sandığı, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren resmen başlıyor. İşsiz kalanlar 2023 yılından itibaren aylık alabilecekler. Türkiye'de milyonlarca esnafı yakından ilgilendiren Esnaf Ahilik Sandığı hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor.

1 Ocak'ta Primler Toplanmaya Başlanacak 

Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına ilişkin hükümler 2017 yılında işsizlik sigortası kanununa girmişti. Daha önceki planlamaya göre primlerin toplanmasına 1 Ocak 2018 yılında başlanması düşünülürken, yapılan değişiklik ile prim toplamaya başlama tarihi 1 Ocak 2020 tarihi şeklinde değiştirildi. 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı’nda İşsizlik Sigortası Fonu’nun gelirlerine, Esnaf Ahilik Sandığı için toplanacak primler de dahil edildi. Buna göre yıl başından itibaren Esnaf Ahilik Sandığı'na düzenli olarak ödemesi gereken primleri ödeyen esnaf, 2023 yılından itibaren herhangi bir şekilde işsiz kalması durumunda sandıktan işsizlik maaşı almaya başlayacak.

Kimler Prim Ödeyecek?

5510 sayılı kanunun 4/b maddesi kapsamında, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmakta olan herkes Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı sayılacak. Bu kapsamda ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeni ile gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları açısından sandığa prim yatırmak zorunda kalacak. Yeni iş kuranlar ise mükellef oldukları tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sandığı'na prim ödemeye başlayacak.

4/B kapsamında yer aldığı halde isteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyetlerde bulunan tarım Bağkurluları, Esnaf Ahilik Sandığı kapsamının dışında tutuldu. Bu vatandaşlardan prim kesintisi yapılmayacak.

Esnaf Ahilik Sandığı Prim Ücreti Ne Kadar?

Esnaf Ahilik Sandığı'na esnafın ödeyeceği prim tutarı, brüt asgari ücretin %2'si oranında hesaplandı. Bu prim ücretine ek olarak devlet de %1 oranında katkı sağlayacak. Ancak işsiz kaldığı durumda daha yüksek işsizlik maaşı almak isteyenler için asgari ücretin iki katı üzerinde prim yatırma imkanı bulunuyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ödemelerin başlayacağı Esnaf Ahilik Sandığı prim ücreti henüz netleşmedi. Ödenecek prim tutarı 2020 yılı için ilan edilecek asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Uygulama bu yıl başlamış olsaydı sandık için aylık 51 TL ile 102 TL arasında değişen tutarlarda prim ödenecekti.

İşsizlik fonu için işverenden yüzde 2, işçiden yüzde 1 kesinti yapılıyor, devlet de yüzde 1 oranında katkı sağlıyor. Sandık için primler her ay sosyal güvenlik primiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tahsil edilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER