Esnafa İşsizlik Maaşı Nedir, Nasıl Alınır?

İflas eden tüccar ve işyerini kapatan esnafa Esnaf Ahilik Sandığı kapsamında işsizlik maaşı ödenecek. Yeni yılda başlayacak uygulama ile esnaflardan işsizlik maaşı primi toplanacak. İşte detaylar...

Esnafa İşsizlik Maaşı Nedir, Nasıl Alınır?

İşsizlik Sigortası Kanunu'na 2017 yılında giren Esnaf Ahilik Sandığı'na kurulmasına ilişkin hükümlere göre 1 Ocak 2018 tarihinde başlanması planlanan prim ödemeleri, yapılan değişikliğin ardından 1 Ocak 2020 tarihine ertelenmişti. 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı'nda İssizlik Sigortası Fonu gelirlerine dahil edilen Esnaf Ahilik Sandığı primleri, yeni yıl başından itibaren resmen başlayacak. 1 Ocak tarihi itibarıyla prim ödemeye başlayan esnaf herhangi bir şekilde iflas edip işyerini kapatmak suretiyle işsiz kaldığında sandıktan 2023 yılından itibaren işsizlik maaşı almaya başlayacak.

Esnaf Ahilik Sandığı Nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4B maddesi gereğince, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmakta olan herkes Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı sayılacaktır. Esnaf Ahilik Sandığı kapsamında 1 Ocak tarihinden itibaren prim yatırmak zorunda olanlar şunlardır:

  • Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar,
  • Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar,
  • Anonim şirketlerin yönetim kurulu üye olan ortaklar
  • Yeni iş kuranlar (mükellef oldukları andan itibaren)

Esnaf Ahilik Sandığı kapsamına alınmayan yani 4B kapsamında yer almasına rağmen sandığa prim ödemek zorunda olmayanlar ise;

  • İsteğe bağlı sigortalılar,
  • Jokey ve antrenörler,
  • Köy ve mahalle muhtarları,
  • Tarımsal faaliyette bulunanlar (tarım Bağkurluları)

Esnaf Ahilik Sandığı Prim Kesintisi Ne Kadar?

1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla sandık içi esnaftan alınacak prim tutarı da belli oldu. Buna göre sandık için esnaftan brüt asgari ücretin %2'si oranında prim alınacak. Bu prim üzerine de devlet %1 oranında devlet katkısı sağlayacak. Bununla birlikte daha yüksek işsizlik maaşı almak isteyenler asgari ücretin iki katı üzerinden sandığa prim yatırabilecekler. Ödenecek prim tutarı 2020 yılında ilan edilecek yeni asgari ücret üzerinden hesaplanacağı için henüz netleşmedi. Fakat uygulama bu yıl içinde başlamış olsaydı mevcut asgari ücret tutarına göre sandık için aylık 51 TL ile 102 TL arasında değişen tutarlarda prim ödemesi yapılacaktı.

Esnaf Ahilik Sandığı Primleri Gider Olarak Gösterilir Mi?

Mevcut durumda, işsizlik fonu kapsamında işverenden %2, işçiden de %1 kesinti yapılmaktadır. Ancak işsizlik fonunda brüt asgari ücretin 7.5 katına kadar olan kazanç üzerinden prim kesilirken, Esnaf Ahilik Sandığı için en fazla brüt asgari ücretin 2 katı üzerinden prim ödenecek. Sandık için primler her ay sosyal güvenlik primi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tahsil edilecek. Ödenen primler gider olarak gösterilebilecek. İşsizlik maaşı süresi, işçilere paralel olarak belirlendi. Son üç yıl 600 gün prim ödeyenler 6 ay; 900 gün prim ödeyenler 8 ay; 1080 gün prim ödeyenler de 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER