Ev Satın Almak İsteyenlere Müjde: Devletten 2020 Yılında Teşvik Planı

Birikimleri ilke kendi evinin sahibi olmak isteyenlere yönelik devlet destek programları üzerine çalışmaya devam ediyor. Konut hesabı ile birlikte birikim yapan, ilk defa ev sahibi olana 25 bin lira devlet desteği geliyor...

Ev Satın Almak İsteyenlere Müjde: Devletten 2020 Yılında Teşvik Planı

Vatandaşları tasarruf yapmaya yönlendiren devlet destekli kampanyalar 2020 yılında da devam ediyor. Yeni teşviklerle konut hesabı için devletin verdiği desteklerin artması bekleniyor. Örneğin 2020 yılında ev sahibi olmak isteyen kişilerin konut hesabı ile tasarruf yapmalarını amaçlamak için ilk defa ev satın alana 25 bin lira devlet desteği verilmesi hedefleniyor. Bunun yanı konut sahibi olmak için para biriktirene özel düşük faizli ve avantajlı ödemeli konut kredisi verilmesi üzerinde çalışılıyor.

Konut İçin Tasarruf Yapana Destekler Artıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden çıkış yapan kişilerin sayısını azaltmak maksadıyla devlet, özellikle yeni konut alımında vatandaşın borçlanmasının önüne geçilmesi ve vatandaşların tasarruf yapması hedefiyle yeni birikim hesabı üzerinde çalışmaya devam ediyor

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre devletin para birikimini teşvik etmek hedefiyle başlatacağı yeni düzenlemelerin de çerçevesi netleşmeye başladı. Ekonomi yönetiminin ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun üzerinde çalışacağı belirtilen bu modelin uygulamasında bankalarla da görüşüleceği öğrenildi. Bu kapsamda amaçlanan vatandaşın kendi birikimi ile tüketim yapma alışkanlığını kazanması olacak.

Sadece konut satın alımlarında değil, eğitim harcamalarından sağlık masraflarına her kaleme uygulanabilir bir şekilde hayata geçirilecek yeni düzenlemeler için fizibilite çalışmalarının da hız kazandığı öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan gazeteci Hacer Boyacıoğlu yazısında "10 lirayı kendi biriktiriyorsa, bu tutarın yüzde 10’u veya yapılacak fizibilite raporuna göre farklı bir tutarı, teşvik unsuru olarak verilebilir. Ayrıca bu tür hesaplarla yapılan harcamalara da da vergisel teşvikler uygulanacak." dedi.

İnsanların kendi tüketimlerini planlamaları gerektiği ve bunun için tasarruf yapma alışkanlığına sahip olmalarının hedeflendiği bu uygulamalarla hem tasarruf yapmaları hem de bu devletin de bu tasarrufa sunacağı katkıdan faydalanarak harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri amaçlanıyor. Örneğin vatandaşın tatile gitmek için bir yıl önceden birikim yapmaya başlaması ve bu sayede önünü görmesi isteniyor.

5 Aşamalı Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi Geliyor

Geçtiğimiz haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kamuoyuna duyurduğu Yeni Ekonomi Programı kapsamında Yapı Tasarruf Sandığı sistemi de yer aldı. Buna göre devlet ev satın almak isteyenler için yapı tasarruf sandığı sistemini uygulamaya koyacak. Söz konusu sistem ile konut satın almak isteyenler için konut hesabı benzeri bir hesap açılacak. Açılan bu hesapta ev almak isteyen vatandaşlar her ay düzenli bir şekilde belirlenen miltarda para biriktirecek.

Konut hesabında biriktirilen ev parasının üstüne devlet teşviki de eklenecek. Konut hesabı sistemine benzeyen bu sandık sisteminde farklı olarak vatandaşın biriktirdiği paranın bulunduğu bankadan satın alacağı ev için çok düşük faizli konut kredisi kullanma fırsatı bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER