Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı almak için kişinin evinde hasta ya da ağır engelli biri olmalı ve kişi, ona bakmakla yükümlü olmalıdır. Başkasının yard

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?
Evde bakım maaşı almak için kişinin evinde hasta ya da ağır engelli biri olmalı ve kişi, ona bakmakla yükümlü olmalıdır. Başkasının yardımı ve desteği olmadan giyinme, yeme, tuvalet gibi hayati ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere bakanlar, bakım maaşı alabilmektedir. Evde bakım maaşının tutarı, asgari ücrete gelen zamla birlikte 1.219 TL’ye yükselmiştir.

Evde Bakım Maaşının Özellikleri


Evde bakım maaşı alımı için, evinde %50 engelli raporu bulunan her kişi başvuru yapabilmektedir. Engelli raporu yada yaşlı kişiye evinde bakması dolayısıyla bu maaşa başvuranlar arasında usulsüzlüklerin tespit edilmesi nedeniyle içinde bulunduğumuz yıl, denetimler sıklaştırılmıştır.

Başkasının yardımı veya bakımı olmadan kendi bakım ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ve sağlık raporunda ağır özürlü kısmında evet ibaresi işaretli bulunanların yakınları, bu maaşa başvurabilmektedir. Maaş için başvurular, bağlı olunan merkezdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılır. İl müdürlüklerine yapılması uygun olan başvurular, Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında ele alınır. Maaş bağlandıktan sonra, maaşın bağlandığı kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın merceği altında incelemeye alınır.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları


Evde bakım maaşı alma koşulları şöyle sıralanabilmektedir:

 • Tam teşekkürlü hastaneden sağlık raporu alınması gerekmektedir.

 • Verilecek sağlık raporu üzerinde %50 engel oranı bulunmalıdır.

 • Ağır engel durumu ibaresinin yanında evet yazmalıdır.

 • Özürlü kişinin başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremeyeceği aşikar olmalıdır.

 • Adı veya kaynağı fark etmeksizin, eve giren gelirin tamamı kayıt altına alınmak üzere, evdeki kişi sayısı ile gelirin oranlanması sonucu çıkacak sonucun, kişi başı asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi Yani evde kişi başı asgari ücretin 2/3’ü kadar gelir bulunmalıdır. Son hesaplamalarda gelirin kişi başı 606 TL’den az olması gerektiğine hükmedilmiştir.

 • Aile bireylerinin gelirlerinin toplamına ilişkin şartların hesaplanması sırasında üniversite okumakta olan bireyin aldığı burs veya öğrenim kredisi, hesaplamanın dışında tutulmaktadır.


Bu koşulları sağlayan birey ve aileler, evde bakım maaşı olanaklarından yararlanabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin İstenen Belgeler


Evde bakım maaşı başvurusunda istenen evraklar şöyle sıralanabilmektedir:

 • Bakıma muhtaç kişi ile bakıcı konumundaki kişinin kimlikleri ve kimlik fotokopileri

 • Devlet hastanesinden alınmış engelli heyet raporunun aslı ve fotokopisi

 • Bakıma muhtaç kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı

 • Bakıma muhtaç kişiye ait öğrenim durumunu bildirir belge

 • Bakıma muhtaç kişinin vasisi varsa, vesayete ilişkin mahkeme kararı celbi fotokopisi

 • Bakıma muhtaç kişinin anne, babasının boşanmış olması halinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı


Bu belgelerin hazırlanması halinde başvurular alınabilmektedir.

Evde Bakım Maaşının Sonuçlanma Süreci


Evde bakım maaşı başvuru sonuçları Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından ailelere yapılan ziyaretler sonucu belirlenmektedir. Başvurunun ulaşmasından itibaren, bakıma ihtiyacı olan birey ve ailesine 3 adet sosyal çalışmacı gönderilir. Bunun yanında duruma göre fizyoterapist, doktor, çocuk gelişimci, hemşire ve sağlık memuru da görüşleri alınmak üzere ailenin evine gönderilir. Bu kapsamda hazırlanan rapor neticesinde yaklaşık 3-6 aylık bir süreç sonunda maaş bağlanması kararı verilebilir.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatırılır?


Evde bakım maaşı alınma zamanı PTT üzerinden her ayın 25’ine kadar belirlenen zamanı kapsamaktadır. Bu doğrultuda ailelerin maaş almaya hak kazandığı tarih baz alınarak seçilen günler, şubelerinde kalabalık olmaması amacıyla kişilerin farklı zamanlarda PTT’yi ziyaret etmesini amaçlamaktadır. Bu sayede evde bakım maaşı almaya hak kazananlara maaşları PTT üzerinden verilir.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER