Her Yıl Düzenli Temettü Dağıtan Şirketler Var Mıdır?

Borsa İstanbul’da 2019 yılının son çeyreğine ait bilançoların açıklanmasına kısa bir zaman kalmışken, yatırımcıların dikkatleri kâr rakamlarında ve şirketlerin genel olarak kurullarına sunacağı temettü (kâr payı) kararlarında olacak. İşte son 5 yılda düzenli temettü dağıtan şirketler…

Her Yıl Düzenli Temettü Dağıtan Şirketler Var Mıdır?

2019 yılının son çeyreğine ait bilanço öngörülerinin yanı sıra yatırımcıların temettüyle ilgili beklentileri analiz edildi. Yapılan araştırmaların neticesinde son 5 yıl içinde en az dört kez düzenli temettü veren ve yüksek temettü verimliliği elde eden 69 adet hisseye ulaşıldı. Söz konusu hisselerin beş yıllık performansları incelendiğinde ise 54’ünün BİST 100’ün yüzde 47’lik getirisinin üzerinde temettü verdiği görüldü. Dolayısıyla bu hisseler hem temettü açısından hem de hisse performansının yüksek olması sebebiyle yatırımcılarını sevindirdi. Öte yandan 2019 yılında aracı kurumların yüksek temettü beklentisi ile yatırımcılara “al” önerisi verdiği hisseler de araştırma konusu oldu.

Son 5 Yılda En Çok Temettü Hisseleri Kazandırdı

Son 5 yıl içinde döviz, borsa ve mevduata nazaran en çok temettü hisselerinin kazandırdığı görüldü. Böylesine kazançlı bir dönemde yatırımcılar açısından hangi şirketin hisselerine yatırım yapma karar aşaması da oldukça kritik bir hal aldı. Borsa İstanbul’un yukarı yönlü seyrine devam eden ve hisselerde yükselişin devam etmesi beklendiği bu süreçte yatırım yapılacak hisse seçimleri daha da önem kazanıyor.

Bu noktada yatırımcıların özellikle şirket bilançolarının, hisse performansı üzerinde önemli etkisi olması sebebiyle dikkatle takip ettikleri biliniyor. 2019 yıl sonuna ait finansal sonuçların açıklanmasına da az zaman kalmasıyla birlikte yatırımcılar bu alanda takiplerini hızlandırıyor. Yıl sonu bilanço dönemi, temettü veren yani kâr payı dağıtan şirketlerin potansiyelinin de oluşturduğu dönem olması sebebiyle oldukça önem arz ediyor.

Yıl sonu bilançosunu açıklayan şirketler, bu dönemlerde genel kurul toplantısı yaparak, yıllık açıdan şirketin kârı üzerinden temettü dağıtılıp dağıtılmayacağı, dağıtılırsa kaç oranında dağıtılacağı gibi hususlarda kararlar alınıyor veya şirketin yönetim kuruluna karar alma yetkisi veriliyor. Temettü dağıtım zamanları ise şirketten şirkete göre değişebiliyor. Ancak şirketlerin bu alanda genel politikalarına bakıldığında mayıs ayının sonuna kadar temettü tarihleri belirleniyor. Haziran ayının sonuna kadar da dağıtım yapılıyor. Nitekim bazı şirketlerin temettü dağıtımını taksitlendirerek yaptığını ve bu sürenin farklı vadelere göre değişme olasılığı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Her Yıl Düzenli Olarak Temettü Veren Şirketler

Her yıl düzenli olarak temettü veren şirketlerin son 5 yıllık performansları incelendiğinde büyük bir çoğunluğunun Borsa İstanbul’da yüzde 47’lik getirisinin üzerinde getiri sağladığı görülüyor. Bu sonuçla, söz konusu hisselerin hem temettü hem de hisse performansı açısından başarı elde ettiği ve yatırımcılarını sevindirdiği kolaylıkla görülebiliyor. Bu hisseler arasında Erdemir, Ege Endüstri, Hektaş Ticaret, Soda Sanayi, Bolu Çimento, Politeknik Metal Sanayi, Vestel Beyaz Eşya, Erbosan ve Tofaş Oto, elde ettiği yüzde 300’ün üzerindeki getirisiyle özellikle dikkat çekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER